A francia bortermelés fellendülése az aszályhelyzet alakulásától függ
Az ország mezőgazdasági minisztériuma szerint Franciaországban a bortermelés idén várhatóan fellendül a fagy sújtotta 2021-es termeléshez képest, bár az egyre mélyülő aszály visszafoghatja a bortermelést.
A bortermelés várhatóan 13-21%-kal, 42,6 és 45,6 millió hektoliter közé emelkedik – prognosztizálja a minisztérium első 2022-es kilátásában.
Egy hektoliter 100 liternek, vagyis 133 normál borosüvegnek felel meg. Az előrejelzési tartomány akár 7%-kal is meghaladja az ötéves átlagot.
A legtöbb területen a tavalyinál kedvezőbb volt az időjárás a szőlővirágzás szempontjából, kivéve a délnyugati területeket, ahol fagy és jégeső sújtott – közölte a minisztérium.
„Ilyen körülmények között a termelés növekedési tendenciát mutat a tavalyi évhez képest, Charentes kivételével minden borvidéken” – áll a jelentésben. „A talajszárazság és a hőhullámok azonban korlátozhatják ezt a növekedést, ha a betakarításig fennmaradnak.”
Az Európai Unió legnagyobb agrárágazata, a francia agrárszektor attól tart, hogy az ország eddigi legrosszabb aszályából adódóan egyre nagyobb veszteségeket okoznak az egymást követő hőhullámok. A minisztérium szerint az idei száraz, meleg időjárás csökkentette a szőlőtőkékre nehezedő betegségek előfordulását, és lehetővé teszi a szüret korai megkezdését. A szárazság mindazonáltal olyan régiókban érintette a szőlőt, mint a keleti Elzász és a távoli délnyugati Languedoc-Roussillon, és elkezdte visszafogni a betakarítási potenciált Burgundiában.
A minisztérium hozzátette, hogy Bordeaux-ban az ötéves átlag alá süllyed a termelés, miután a fagy és jégeső körülbelül 10 ezer hektárt károsított különböző mértékben.
A Champagne régióban jó termés várható, az ötéves átlag feletti termés, amihez hozzájárult a júniusi csapadék és a korlátozott szőlőbetegség is.
Kapcsolódó cikkeink
Új stratégiával támogatja az Intermarché a francia mezőgazdaságot
A francia Intermarché kiskereskedelmi lánc bejelentette, hogy csak akkor kezdi…
Tovább olvasom >AM: végéhez ért az idei betakarítás és a vetés
Befejeződtek az idei évben az őszi betakarítási és a vetési…
Tovább olvasom >November végétől pályázhatnak az AKG-ban való részvételre a szőlőtermelők
Kiemelkedő lehetőség a szőlőtermelőknek az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatási programban (AKG)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >