A főváros szimbóluma lehet ismét a vörösbor
Ismét Budapest szimbóluma lehet a vörösbor, ezen belül is a Budai Vörös, amelynek alapbora a kadarka volt. A budai hegyekben a nagy filoxérajárvány után lényegében már nem termesztettek szőlőt, így a hajdan ismert Budai Vörös, amely cuvée volt, szintén eltűnt a piacról.
Most a Kadarka Kör tagjai úgy döntöttek, hogy megpróbálják feltámasztani mind a kadarka szőlő termesztését a budai hegyekben, mind pedig a hajdan szép napokat látott budai vörösbort is. Ennek első lépéseként a Budapesti Városvédő Egyesület, a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Kadarka Kör október 28-án közös rendezvényen telepített gyökeres kadarkaoltványokat Budán a Jókai-kertben. Ezzel kívánták jelezni az esemény szervezői, hogy a fővárosban a budai hegyekben, ahol az lehetséges, ismét szeretnék meghonosítani a szőlő, azaz a kadarka termelését.
Az ünnepélyes szőlőültetésen részt vett Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) környezetügyért felelős államtitkára, aki üdvözölve a kezdeményezést arról beszélt, hogy a budai vörösbor nemcsak régen colt legendás hírű, de a kadarka újra Budapest szimbóluma lehet, a fővárosi gasztrokultúra továbbfejlesztésének eszközévé is válhat.
Lenkovics Barnabás – alkotmánybíró – a Kadarka Kör kadarnagya úgy vélekedett, hogy a kadarka nemcsak a magyar történelem része, hanem egy kicsit a magyarság metaforája is. Ezért szeretnék, ha Jókai Mór szőlőskertje – a Jókai-kert – újra életre kelne. Majd ezt a példát követve Óbudától Budafokig, ahol ez még lehetséges, újra művelnék a kialakítandó budai szőlőültetvényeket.
Most a Jókai-kertben 0,2 hektáron kívánják ezt a szőlőfajtát ismét telepíteni. A múlt század közepén még a magyar kékszőlő-termelés mintegy 60 százaléka kadarka volt, jelenleg 5-10 százaléka. A magyar szőlőtermelés mintegy 25 százaléka kékszőlő.
(munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >