A Fogyasztói Bizalmi Index fél év alatt 58-ról 61 pontra javult
Magyarországon megint javult a Fogyasztói Bizalmi index idén tavasszal, habár 61 ponttal még nem éri el a válság előtti magasabb mutatókat – állapította meg a Nielsen Globális Fogyasztói Index kutatása 54 országban, március-áprilisban.
Magyarországon a személyes pénzügyi helyzet megítélése legkedvezőbb, az index három alkotórésze közül. Megkérdezett honfitársaink 21 százaléka jónak ítéli meg saját pénzügyeit a következő tizenkét hónapban. Tavaly ilyenkor még csak 13 százalék nyilatkozott így.
Szintén pozitívabb a válaszadók véleménye az országos munkahelyi kilátásokról. Ősszel mindössze 4 százalékuk látta jónak a helyzetet a következő tizenkét hónapban, most tavasszal 9 százalék.
Az index harmadik eleme, hogy az emberek mennyire tartják kedvezőnek a jelen időszakot, számukra szükséges árucikkek megvásárlása szempontjából. Itt a megkérdezettek 19 százaléka vélekedett úgy, hogy jó a helyzet; arányuk 3 százalékponttal kevesebb, mint ősszel.
Globálisan a Fogyasztói Bizalmi Index átlagosan 92 pont, az elmúlt két évben a legmagasabb. Már csak 2-7 ponttal marad el a 2005-2007 közötti évek mutatóitól.
Ősszel a magyarországi indexnél Európában még három országban tárt fel a Nielsen alacsonyabb mérőszámot. Most ötöt előzünk meg: Horvátországot (48 pont), Portugáliát (51), Litvániát (46), Lettországot (53) és Görögországot (57). Az említett országok mutatói globálisan is a legalacsonyabbak.
Régiónkban Romániában 68, Csehországban 74, Lengyelországban 85 pontot mért a Nielsen.
Figyelemre méltó az írek és franciák alacsony, 67, illetve 68 pontos indexe. Korábban, a válság idején a francia mutató 60, az ír pedig 63 pontra is süllyedt.
Az 54 vizsgált ország közül legmagasabb a Fogyasztói Bizalmi Index Indiában (127), Indonéziában (116) és Norvégiában (115). Így a skandináv ország földrészünk listavezetője.
Európában Norvégia után a legmagasabb indexek rangsorában Hollandia (94). Svédország és Dánia (93-93) majd Svájc (92) következik.
Ami a trendeket illeti: A vizsgált 23 európai ország közül hétben lett kisebb a mutató, a tavalyi második félévhez képest: Dánia, Észtország, Görögország, Litvánia, Németország, Olaszország és Portugália.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >