A fogyasztás növekedése még csak ezután jön, élelmiszer-fogyasztás terén kezdenek mutatkozni biztató jelek
A fogyasztói magatartás és a kiskereskedelmi forgalom novemberi csökkenése mögött több tényező is meghúzódik. Az év végi, magasabb forgalmú időszaknak köszönhetően decemberben még érvényesek lehetnek a Black Friday-akciók, ami befolyásolhatta az adatokat. A január-februári számoknak azonban már növekedésre kellene utalniuk, és a szakértők szerint a reálbérek fokozatos növekedése támogathatja a fogyasztás helyreállását.
Az élelmiszer-fogyasztás terén kezdenek mutatkozni biztató jelek, de az általános fogyasztás drasztikus növekedésére még várni kell. A különböző ágazatokban történt változások közül kiemelkednek a bútor- és műszakicikk-áruházak forgalmának emelkedése, valamint a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben tapasztalt bővülés – írja a vg.hu cikke.
Az infláció csökkenése és a hitelkamatok mérséklődése is hozzájárulhat a kiskereskedelmi forgalom élénküléséhez. Ugyanakkor a szakértők óvatosan optimisták, mivel ezek a folyamatok lassan éreztetik hatásukat, és a fogyasztói bizalom helyreállítása hosszabb időt vehet igénybe. A jövőben a reálbérek emelkedése és az üzemanyagárak szabályozásának kikerülése segíthet a kiskereskedelmi szektor fellendülésében, de a tartós növekedéshez a fogyasztói bizalom helyreállítása is szükséges.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: decemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,1 százalékkal haladta meg, az előző havitól 1,2 százalékkal maradt el
A kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4, naptárhatástól…
Tovább olvasom >Decemberben a magyar lakosság erős fogyasztása inkább külföldön, mintsem a hazai boltok forgalmában realizálódott
Decemberben a magyar lakosság erős fogyasztása inkább külföldön, mintsem a…
Tovább olvasom >Romániában 8,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom 2024-ben
Romániában 8,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom 2024-ben – közölte…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >