A Danubius árbevétele és vesztesége is nőtt tavaly
Nőtt a Danubius csoport árbevétele és javult a szállodalánc foglaltsági mutatója is tavaly éves összehasonlításban, azonban a nem realizált árfolyamváltozások miatt 1 milliárd 778 millió forint veszteséget könyvelt el a csoport – derül ki a társaságnak a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján hétfőn közzétett jelentéséből.
A Danubius Hotels 2014-ben konszolidáltan 52,3 milliárd forint árbevételt ért el, 5 százalékkal többet az egy évvel korábbinál, működési eredménye 23 százalékkal, 3 milliárd 952 millió forintra nőtt a 2013-as 3 milliárd 220 millióról. A nemzetközi számviteli standard (IAS) alapján készült gyorsjelentés szerint a csoport pénzügyi vesztesége 1 milliárd 778 millió forint volt, szemben a megelőző évi 1 milliárd 257 millió forinttal. A veszteség növekedését elsősorban a pénzügyi eszközök és kötelezettségek átértékelésén keletkezett, nem realizált árfolyamveszteséggel magyarázza a jelentés.
A csoport adózás előtt eredménye 11 százalékkal javult tavaly: az egy évvel korábbi mintegy 2 milliárd után 2,18 milliárd forint adó előtti eredményt könyvelt el.
A Danubius szállodáinak foglaltsága tavaly 66,6 százalék volt, a 2013-ban mért 64,9 százalék után.
Az árbevétel és a működési hatékonyság javulásának köszönhetően az EBITDA (kamat-, adófizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) 912 millió forinttal, 11 százalékkal 8,916 milliárd forintra nőtt.
A szállodacsoport magyarországi bevételei 3 százalékkal 29,1 milliárd forintra nőttek. Ezen belül a szállodák szobaárbevétele 7 százalékkal 15,6 milliárd forintra emelkedett, amit a jelentés a szobafoglaltság 62,1 százalékról 64,6 százalékra való javulásával és a 3,7 százalékos szobakiadási átlagár növekedéssel magyaráz. Az orosz turisták vendégéjszakáinak növekménye jelentős részét adta a bővülésnek, bár a negyedik negyedévben az orosz vendégéjszakák növekedése megállt az ukrán válság és az orosz rubel rendkívüli gyengülése miatt.
A Danubius magyarországi működési eredménye 29 százalékkal, 1,2 milliárd forintra javult, az előző évi 933 millió után.
A cseh szállodák bevételei 6 százalékkal, 10,6 milliárd forintra nőttek tavaly, a beruházások kapcsán megnövekedett kiadható szobaszámnak és a cseh koronában mért szoba átlagár kis mértékű növekedésének köszönhetően. Tavaly 1,739 milliárd forint működési nyereséget értek el a cseh szállodák a megelőző évi 1,34 milliárd forint után.
A szlovák szegmens árbevétele 5 százalékkal, 11 milliárd forintra nőtt tavaly, elsősorban a szoba és a vendéglátás árbevétel növekedésének köszönhetően. A működési nyereség 739 millió forint volt, szemben az előző évi 617 millió forinttal.
A román hotelek bevétele 14 százalékkal, 2,134 milliárd forintra nőtt éves összehasonlításban, aminek fő ok a jelentés szerint az átlagos szobaár 12 százalékos emelése.
A Danubius csoport beruházásainak és befektetéseinek értéke tavaly 5,5 milliárd forint volt, hasonlóan az egy évvel korábbihoz.
A csoport átlagos alkalmazotti létszáma az első fél évben 4355 volt, lényegében megegyezett az egy évvel korábbival. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A legnagyobb értékben a gabonafélék árbevétele nőtt
A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek 24 árucsoportja közül 14 exportértéke…
Tovább olvasom >Szállodai befektetések: dinamikus lehetőségek a hotelpiacon
A Portfolio Property Investment Forum egyik kiemelt témája a szállodai…
Tovább olvasom >Jól boldogul a Beiersdorf a Niveának köszönhetően
Komoly növekedésbe lendült a Nivea az év első felében, ami…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >