A csodadiéták veszélyesebbek, mint hinnénk
A gyors fogyást ígérő csodadiéták sokak számára csábító megoldást jelenthetnek, de a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége figyelmeztet: ezek a módszerek hosszú távon komoly egészségügyi kockázatot hordozhatnak.
Az ilyen diéták gyakran radikálisan csökkentik a kalóriabevitelt, vagy teljes élelmiszercsoportokat iktatnak ki az étrendből, ami tápanyaghiányt, anyagcsere-problémákat és a rettegett jojóeffektust okozhatja. A dietetikusok szerint a fenntartható fogyás kulcsa az egyensúlyos étrend és a rendszeres testmozgás, amit a hazai OKOSTÁNYÉR® táplálkozási iránymutatás is támogat.
A csodadiéták sok esetben extrém korlátozásokat tartalmaznak, ami tápanyaghiányhoz vezethet, legyengítheti az immunrendszert, és árthat a haj, a bőr és a csontok egészségének. A gyors fogyást ígérő módszerek gyakran jojóeffektussal járnak, hiszen a szigorú diéták hosszú távon nem fenntarthatók, ezért a lefogyott kilók gyorsan visszatérhetnek. Ráadásul a szigorú kalóriakorlátozás lelassíthatja az anyagcserét, ami további nehezíségeket okoz a súlycsökkenésben.
Nemcsak fizikai, hanem pszichés szempontból is veszélyesek lehetnek ezek a diéták. Az étkezési korlátozások frusztrációt és csalódottságot eredményezhetnek, ami hosszútávon az önértékelést is negatívan befolyásolhatja. Továbbá egyes diéták hozzájárulhatnak szív- és érrendszeri problémák kialakulásához, ha egyes tápanyagok túlzott korlátozásával megnövelik a koleszterinszintet vagy a vérnyomást.
A dietetikusok azt javasolják, hogy a hosszútávú, fenntartható életmódváltásra fókuszáljunk a drasztikus diéták helyett. Egyedi, személyre szabott táplálkozási terv kidolgozása szakember segítségével sokkal hatékonyabb és biztonságosabb, mint a divatos, de gyakran kockázatos diéták kipróbálása. Az egészséges étrend, a tudatos étkezés és a rendszeres mozgás jelentik a valódi kulcsot a sikeres és tartós testsúlycsökkenéshez.
Kapcsolódó cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Dr. Némedi Erzsébet: A boldogság a bélben lakik
A bélrendszerünkben lévő mikrobiom egy olyan ökoszisztéma, amely nem csak…
Tovább olvasom >Hideg ital, forró következmények: szívritmuszavart is okozhat a jeges frissítő
Elsőre bizarrnak hangozhat, pedig tudományosan is igazolt: a hideg italok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >