A Csádi Köztársaság agráriumának fejlesztését segíti a MATE
A Csádi Köztársaság agráriumának fejlesztését segíti a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) a Magyarország és Csád által kötött együttműködési megállapodás részeként. A mezőgazdasági program az afrikai országban megvalósuló humanitárius fejlesztéshez és diplomáciai misszióhoz kapcsolódik.
Máthé László miniszteri biztos, Száhel különmegbízott kedd reggel az M1 aktuális csatorna műsorában elmondta, a száheli övezet egy körülbelül 7 millió négyzetkilométeres térség Mauritániától a szudáni partokig, amelynek a Csádi Köztársaság az egyetlen olyan országa, amely a Száhel övezethez képest jelentős stabilitást képez. Az ország megerősítése Magyarország számára közvetett biztonságot jelent – jelentette ki.
A különmegbízott kifejtette, átfogó program indul, nemrég valósult meg egy orvosi misszió, és lesz védelmi eleme is az agrárfejlesztés mellett
Máthé László hangsúlyozta, Magyarország helyben szeretne segíteni az élelmiszerbiztonság javításával, a klímaváltozás hatásainak csökkentésével. Mint fogalmazott, meg kell előzni, hogy nagyobb tömegek az otthonuk elhagyására kényszerüljenek. Gyuricza Csaba, a MATE rektora elmondta, az élelmiszer a legfontosabb stratégiai termékké, emellett biztonsági kérdéssé vált a világon. Magyarországnak már van tapasztalata a mezőgazdasági tudásexportban, hiszen a magyar agrárium ismert és elismert, van kellő technológia, technika, vetőmag, amely kihelyezhető; Afrikában is már több helyen alapítottak mintafarmokat. Hozzátette: a program erősíti az agrárium külgazdasági tevékenységét is, magyar vállalatok jelenhetnek meg a térségben a technológiájuk kitelepítésével. Gyuricza Csaba közölte, novemberben indulnak az első képzési programok állattenyésztés, állattenyésztéshez kapcsolódó laboratóriumi eszközök használata, takarmánynövények termesztése témában, decemberben már át szeretnék adni az első okleveleket. Hangsúlyozta, a térség „élő laboratóriuma a klímaváltozásnak”, így szakembereik a klímaváltozással járó mezőgazdasági átalakulásokat tudják vizsgálni, azt, mi várható a következő évtizedekben Közép-Európában – mondta.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >