A cél a geotermikus energia hazai felhasználásának megduplázódása 2030-ra
A kormány a tavaly elfogadott Nemzeti földhő hasznosítási koncepció alapján 2030-ig szeretné elérni a geotermikus energia felhasználásának a megduplázását – mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) energiapolitikáért felelős helyettes államtitkára Felsőpakonyban.
Alföldy-Boruss Márk a Thermofoam Csomagolástechnikai Kft. telephelyén, egy hőtároló egység kifejlesztését célzó innovációs projekt zárórendezvényén arról beszélt, hogy magyar indítványra először született döntés egységes európai uniós program létrehozásáról a földhőben rejlő lehetőségek fokozott kiaknázása érdekében.
Hozzátette, hogy Magyarországon közel 700 ezer otthon és mintegy 15 ezer intézmény, bevásárlóközpont, sportlétesítmény melegét biztosítja jelenleg a távhőszolgáltatás.
A jelenleg még döntő részben földgázalapú ellátás kiváltásában is jelentős szerep hárul majd a földhőre, ezért a kormány támogatja a szakmai szövetség javaslatát újabb pénzügyi ösztönzők bevezetésére, például az említett területeken – fűzte hozzá a helyettes államtitkár.
Alföldy-Boruss Márk ismertette: számos ipari és mezőgazdasági folyamatban keletkezik hő, amely azonban kárba vész, mert a lehetséges hasznosítás helye távol esik a kibocsátásétól és nincs eszköz a szállításra, tárolásra.
A hagyományos nagyipari komplexumok, mint a vasöntödék, vagy kőolajfinomítók, de akár a legkorszerűbb szuperszámítógépek is tetemes mennyiségű hőt termelnek, ma még kihasználatlanul.
Erre a problémára ad választ a Thermofoam Csomagolástechnikai Kft. telephelyén megvalósult innovációs projekt – fűzte hozzá.
Az EM helyettes államtitkára kiemelte: a most célba érő mintaprojektben a tudományos és gazdasági élet képviselői szövetkeztek arra, hogy innovatív megoldást keressenek a hulladékhő tárolására és szállítására. A kifejlesztett mobilkonténer Felsőpakonyban a gyártóüzem hulladékhőjére alapozva teszi lehetővé egy helyi óvoda fűtését. A rendszer legnagyobb előnye a rugalmassága, sokoldalú alkalmazkodásával, hiszen nemcsak télen vethető be, de némi továbbfejlesztéssel nyáron segítheti az épületek hűtését, klimatizálását is – tette hozzá.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkentik a vállalatok az ökológiai lábnyomukat?
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok…
Tovább olvasom >Kétszáz milliárd forint érhető el a mezőgazdasági fejlesztésekhez
Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra…
Tovább olvasom >Átadták hazánk legnagyobb uborkatermesztő üvegházát
Átadta második magyarországi üvegházát Ács határában a szlovák és magyar…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: javuló gazdasági kilátások, bővülő beruházások, ugyanakkor átmenetileg növekvő infláció várható 2025-ben
Reálbér-emelkedés, stabilizálódó beruházások és a fogyasztás további élénkülése várható 2025-ben,…
Tovább olvasom >Januárban hat havi csúcsra emelkedett az euróövezeti infláció
Januárban hat hónapja a legmagasabbra, 2,5 százalékra emelkedett az euróövezeti…
Tovább olvasom >Hajápolás 2025: új irányok és piaci trendek
A hajápolási piac folyamatosan változik, ahogy a fogyasztói igények, az…
Tovább olvasom >