A bor remek pénzügyi befektetés lehet
A borok ma már pénzügyi befektetésként is értelmezhetők, sokszor jobb hozamokat produkálnak, mint az arany vagy az egyéb befektetési lehetőségek. Az idei évjárat ráadásul rendkívül jónak ígérkezik, érdemes lehet bespájzolni – olvasható a penzcentrum.hu-n.
Mennyiségileg ugyan vegyes a kép, de mindenképp jó évjáratra számítanak idén a magyar borászok – tudta meg a Pénzcentrum. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az idei szőlőtermés volumenét országosan 385 ezer tonnára becsüli. Ez 2,7 millió hektoliter seprős újbornak felel meg.
A tavaszi fagyok és a nyári jégesők okozta károk után sokat javíthat a szőlő minőségén a szeptemberi napos, meleg, száraz időjárás, így „szép borok” lesznek – vélekedett nemrég Légli Ottó, a HNT elnöke.
Ez egyben azt is jelenti, hogy idén érdemes lehet bevásárolni a jobb fajtákból. Arról nem is beszélve, hogy, kifejezetten az ún. nagyborok ma már pénzügyi befektetésként is értelmezhetők – sokszor jobb hozamokat produkálnak, mint az arany vagy az egyéb befektetési lehetőségek. Több szakértői elemzés is megállapította, hogy
az elmúlt évek egyik legjobb befektetése a bor volt, pontosabban a nagy értékű régi, híres, jó évjáratú borkülönlegességek, de a jó minőségű, neves borok ára is gyorsan emelkedett.
Ha tehát jelentős összeget halmoztunk már fel és a nyugdíjunk, lakhatásunk is biztosítva van, akkor érdemes lehet elgondolkodni az alternatív befektetési formákon, ezek mind-mind beleférnek ugyanis egy jól összeállított befektetési portfólióba.
A borok befektetési értéke elsősorban abból adódik, hogy kínálatuk limitált, illetve egyre csökken. Erre egyébként magyar példa is van: egy tokaji borkülönlegesség például bő 10 évvel ezelőtt 40 ezer forintba került, míg ma már 200 ezer forintot kóstál.
Azt persze nagyon fontos hozzátenni, hogy egy otthon, a konyhaszekrényben tárolt borra soha nem lehet befektetésként tekinteni (még akkor se, ha mázlink van és az ára többszöröséért tudjuk eladni).
A különleges befektetési termékekhez – legyen az bor, műtárgy vagy bármi más – nagyon kell érteni, vagy legalább ismerni kell egy szakértőt. Ráadásul az sem mindegy, hogyan tároljuk az ilyen tételeket, illetve mennyibe kerül mindez. Csak a példa kedvéért, már van olyan tokaji borászat, ahol lehetőség van eszencia-trezor bérlésére, több mint 3 millió forintért. (penzcentrum.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Az Európai Bizottság az uniós borágazat versenyképességének erősítésére tett javaslatot
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének, ellenálló…
Tovább olvasom >Meg kell őrizni a magyar bor forgalmát és hírnevét
Meg kell őrizni a magyar bor forgalmát és hírnevét –…
Tovább olvasom >Kitűnően szerepeltek a 2024-es évjáratú borok a XXI. Synvino Borversenyen
Összesen 400 nevezés érkezett az ország 18 borvidékéről a Syngenta…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az Európai Bizottság az uniós borágazat versenyképességének erősítésére tett javaslatot
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének, ellenálló…
Tovább olvasom >NGM: kormány megőrzi a nyugdíjak vásárlóerejét, novemberben átlagosan 39 600 forint kiegészítő emelést kapnak a nyugdíjasok
A kormány elkötelezett amellett, hogy a nyugdíjasok számára stabil és…
Tovább olvasom >Hazai banántörténelem: a ritkaságból alapélelmiszer
A banán régóta kedvelt gyümölcs világszerte, de még mindig rengeteg…
Tovább olvasom >