A bizalmat kell erősíteni az együttműködéshez
A termelői szövetkezetek hazai és európai szerepét vitatták meg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tavaszi konferenciáján. A termelőszövetkezet – sokáig használt kifejezéssel: „téesz” –, mint a hazai mezőgazdaságban egykor honos szervezeti forma egy letűnt kor darabja. Viszont az alapelve, vagyis az egy célért való közös együttműködés egyáltalán nem ördögtől való – ez volt a legfőbb tanulsága a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magosz és az uniós mezőgazdasági szövetség, a COGECA legutóbbi, a mezőgazdasági szövetkezetek európai lehetőségeiről rendezett konferenciáján elhangzottaknak.
A régi „téeszeket” a második világháború után szovjet mintára (kolhoz), erőszakosan hozták létre idehaza, amelyek a rendszerváltás után vagy megszűntek, vagy átalakultak különböző gazdasági társaságokká. Majd később – törvényi szabályozással – más típusú és funkciójú szövetkezetek jöhettek létre: a termelői értékesítő szövetkezetek (TÉSZ) és a termelői csoportok (TCS).
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >Kismértékben emelkedett a FAO élelmiszerár-indexe júniusban a hús, tejtermékek és növényi olajok drágulása miatt
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) pénteki jelentése szerint az élelmiszer-alapanyagok…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >