A biológiailag lebomló selyem helyettesítheti a mikroműanyagokat
A biológiailag lebomló selyem helyettesítheti az ipari termékekben széles körben használt mikroműanyagokat
Az ECHA, az Európai Vegyianyag-ügynökség szerint a becslések szerint évente 42 000 tonna mikroműanyag kerül a környezetbe annak eredményeként, hogy szándékosan adják hozzá olyan termékekhez, mint a tisztítószerek vagy kozmetikumok. Ha egyszer ott vannak, biológiailag nem bomlanak le, és az UNEP legutóbbi jelentése szerint hosszú távú felhalmozódásuk hatással lehet az ökoszisztémára, a vadon élő állatokra és az emberi egészségre. Az MIT és a BASF kutatói által kifejlesztett selyemalapú fehérje jelentheti az első életképes, biológiailag lebomló alternatívát.
A mikroműanyagok megtalálhatók a levegőben, a vízben, a talajban, valamint az emberek és állatok véráramában. Körülbelül 10-15 százalékukat szándékosan adták olyan termékekhez, mint a festékek, kozmetikumok és mosószerek, általában azért, hogy megvédjék a hatóanyagot a levegővel vagy nedvességgel szembeni idő előtti expozíciótól.
Mivel az ilyen mikroműanyagokat 2025-re betiltják az EU-ban, a Massachusetts Institute of Technology (MIT) és a BASF vegyipari vállalat tudósai kifejlesztettek egy selyem alapú alternatívát, amely biológiailag lebomlik, biztonságosan emészthető, olcsó és könnyen előállítható.
A ruházatban használt kiváló minőségű selyem előállításához szükséges selyemgubók fáradságos kibontása helyett ezt a terméket nem textil minőségű selyemgubókból készítik, amelyeket vízbázisú eljárással oldanak fel, és amelyek nagy mennyiségben használhatók és adaptálhatók meglévő gépezet.
A laboratóriumi vizsgálatok során a selyem alapú fehérjét használták a gyomirtó szeren belüli mikroműanyag bevonat helyettesítésére. Azt találták, hogy még jobban működik, mint egy meglévő kereskedelmi termék, és kevesebb kárt okoz a növényekben.
A folyamatot ma már az egész világon lehet használni, és akár a felesleges selyemanyagot is felhasználhatják, amely egyébként hulladéklerakóba kerülne.
Joanna Robertson / Springwise
Kapcsolódó cikkeink
A magyar elnökség versenyképes és fenntartható agráriumot szeretne
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége olyan agráriumot szeretne, amely…
Tovább olvasom >Mikroműanyagok és táplálkozás: A rejtett veszélyek
Az elmúlt években a mikroműanyagok jelenléte és hatásai egyre inkább…
Tovább olvasom >A szennyvíztisztító telepek hatékonyan távolítják el a mikroműanyagokat – felmérés
A szennyvíztisztító telepek annak ellenére távolítják el nagy hatékonysággal a…
Tovább olvasom >További innovációs termékek
4000 milliárd forintnyi új beruházás érkezik hazánkba
A tavalyi a magyarországi gazdaságtörténet második legeredményesebb éve volt a…
Tovább olvasom >K&H: célba veszik a lakáspiacot a harmincasok
A középkorúak körében tízből majdnem négy ember – 37 százalék…
Tovább olvasom >K&H: ennyivel drágultak a lakások a leginkább érintettek szerint
A középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024…
Tovább olvasom >