Trade magazin > Hírek és cikkek > Piaci Hírek > A betöltendő állások több mint fele igényel nyelvtudást
A betöltendő állások több mint fele igényel nyelvtudást
A 2024 januárja óta feladott álláshirdetések 53 százalékában várnak el a munkaadók valamilyen nyelvismeretet, szellemi munkák esetében az arány még magasabb, 68 százalék. Leggyakrabban a vendéglátás, idegenforgalom, az IT, programozás, valamint az SSC területen jelenik meg ez az elvárás – derül ki a Profession.hu friss elemzéséből.

Egyre fontosabb a némettudás
A nyelvismeretet igénylő álláshirdetésekben a cégek továbbra is az angol nyelvi készséget várják el leginkább, azonban az elmúlt néhány évben egyre nagyobb igény mutatkozik a németre is. Míg a 2023-ban közzétett, nyelvtudást igénylő álláslehetőségek 57 százalékában angolt kértek és mindössze 32 százalékukban tartalmaztak némettudásra vonatkozó kritériumot, addig a 2024 óta az előbbi aránya 48,3 százalékra csökkent, utóbbié pedig 41,8 százalékra nőtt.
„Az autóipar a magyar gazdaság egyik húzóágazata, amelyben munkáltatóként is kiemelkedő szerepet töltenek be a német gyártók és az őket kiszolgáló beszállítói hálózatok. Ezért is növekedett az elmúlt években az igény a német nyelvtudás iránt a munkaerőpiacon. Emellett jelentős munkavállalói csoportot alkotnak az Ausztriába kivándorló, majd onnan visszatérő magyar munkavállalók, akikre számos munkáltató épít”
– mondta Szigeti Nikoletta, a Profession Services üzletágvezetője.
A francia a harmadik, az olasz pedig a negyedik legkeresettebb idegen nyelv a magyar álláspiacon, viszont a fentiekhez képest már jóval kisebb részét teszik ki a nyelvismeretet igénylő álláshirdetéseknek: előbbinek 0,6 utóbbinak 0,3 százalékos az előfordulása.
Milyen területeken a legfontosabb?
A nyelvtudás bizonyos területeken szinte elengedhetetlennek számít. A vendéglátás, hotel, idegenforgalom területén például alig találhatunk olyan állást, ahol nem jelölik meg feltételként: itt a hirdetések 93,4 százalékban várják el valamilyen idegen nyelv ismeretét, ezt követi az IT, programozás, fejlesztés 78,4 százalékkal, majd az üzleti támogató központok (SSC) 75,6 százalékkal.
Idegen nyelvek elsajátításával a várható fizetésünk összege is megemelkedik, az azonban szakterülettől függ, hogy ez előreláthatóan milyen mértékben jellemző. A vendéglátás és idegenforgalom területén a legnagyobb arányban jelennek meg nyelvismeretet igénylő álláslehetőségek, és átlagosan ebben a kategóriában a legnagyobb a különbség is a bérezés terén az azt nem elváró álláslehetőségekhez képest, 23,5 százalék. Ezt követi a pénzügy, számvitel, ahol 14,6 százalékos átlagos különbség mérhető, majd az egészségügy, gyógyszeripar 13,5 százalékos differenciával.
Kapcsolódó cikkeink
Trenkwalder: tovább nőtt a fizikai dolgozók átlagos órabére
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó…
Tovább olvasom >A magyarok többségének jó a kapcsolata a kollégáival és ezen a home office sem változtatott
Tízből hét hazai munkavállaló szerint jó a légkör a munkahelyén,…
Tovább olvasom >A nyári szabadságolások után nő a felmondások száma a cégeknél
A nyári szabadságolások lecsengésével sok cégvezető szembesül azzal az évről…
Tovább olvasom >
Még több cikk hasonló témában >
További cikkeink
Új megközelítés kell a bogyós gyümölcsök termesztésében
Bár az éghajlatváltozás komoly hatással van a bogyós gyümölcsök hazai…
Tovább olvasom >Longevity – divat vagy tudatosság?
Az embereket mindig is foglalkoztatta, hogy hogyan lehet minél tovább…
Tovább olvasom >A Henkel és három márkája is Magyarország vezető Superbrands márkái között
A Henkel Magyarország ismét elnyerte a Business Superbrands címet. Emellett…
Tovább olvasom >