A beruházás a jó válasz a kihívásokra
Az agráriumban is a beruházás az egyetlen jó válasz a kihívásokra és a válságokra – mondta Nagy István kedden Budapesten, a Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat támogatói okiratainak átadása alkalmából.

A Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat eddigi döntései alapján 129 kérelemre több mint 7 milliárd forintot fizetnek ki (Fotó: AM/Pelsőczy Csaba)
Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a magyar mezőgazdaság hiába ér el európai szinten is kiváló hozamokat, a méretei miatt alapanyag-versenyben nem győzhet a nemzetközi piacokon, történelmi okokból pedig a hozzáadott értéke is alacsony szinten maradt. Az élelmiszeripar első nyertes pályázói most előre léphetnek a feldolgozott termékek piacán, hozzájárulva a magyar kivitel és a mezőgazdasági jövedelmezőség növeléséhez – fogalmazott. A tárcavezető szerint a kormány történelmi döntést hozott azzal, hogy az uniós vidékfejlesztési forrásokhoz a lehető legmagasabb, Európában egyedülálló társfinanszírozási arányt rendelte, így a 2021 és 2027 közötti ciklus csaknem 2900 milliárd forintos keretéből 2300 milliárd forintot a magyar költségvetés biztosít. A teljes fejlesztési összeg így csaknem háromszor nagyobb, mint az előző időszakban, vagyis a magyar vidék 7 év alatt 21 évet léphet előre – mondta.
Nagy István üdvözölte, hogy minden vidékfejlesztési pályázat túljelentkezéssel zárult, mert ez azt mutatja, hogy maguk a termelők is fejleszteni akarnak
Hozzátette: a kis és nagy fejlesztések mindig külön felhívásra jelentkezhetnek, hogy ne egymással kelljen versenyezniük. A Feldolgozó Üzemek Fejlesztésének Támogatása pályázat eddigi döntései alapján 129 kérelemre több mint 7 milliárd forintot fizetnek ki, a támogatás felső felső határa 200 millió forint, 50 százalékos aránnyal számolva ez 400 millió forint összértékű beruházás megvalósítását segítheti. A kormány azt reméli a kiírástól, hogy a pályázók a „vidék erejévé” válnak, segítve térségük gazdaságának megmaradását – mondta Nagy István, aki bízik abban is, hogy a támogatások eredménye már a következő évek nemzeti össztermékében mérhető lesz. Az élelmiszeripar megújulása, a feldolgozóüzemek beruházásai az egész országnak lendületet adhatnak, a gazdák pedig biztosak lehetnek benne, hogy a termékeik felvásárlóra találnak – fogalmazott az agrárminiszter.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Rengeteg pályázat a gazdálkodóknak és jó ütemben teljesül az agrártámogatások kifizetése
A tavalyi évhez képest gyorsabban halad az agrártámogatások kifizetése, a…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >KSH: januárban az ipari termelés 3,9 százalékkal mérséklődött
2025 januárjában az ipari termelés volumene 3,9 százalékkal elmaradt az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Országos Kereskedelmi Szövetség: az árrés nem profit!
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kereskedő tagvállalatai az elmúlt…
Tovább olvasom >Orbán Viktor a Kossuth Rádióban: a kereskedők 10 százaléknál többet nem rakhatnak rá a beszerzési árra
Március közepétől a kormány 10 százalékban maximalizálja az árrést 30…
Tovább olvasom >Árrésstop kontra áfacsökkentés: megoldás az inflációra vagy politikai viták terepe?
A kormány március közepétől életbe léptette az árrésstopot, amely szerint…
Tovább olvasom >