A bértárgyalásra készít fel a Profession.hu
A munkaadóval folytatott tárgyalási szituációk felkészülést igényelnek. Elengedhetetlen, hogy a munkavállalók hatékonyan képviseljék érdekeiket és igényeiket, legyen szó bértárgyalásról vagy a munkavégzés rugalmasságának növeléséről. Hogyan érdemes felkészülnünk és mire érdemes odafigyelnünk egy tárgyalás során? A Profession Services üzletágvezetője tippeket gyűjtött a hatékony tárgyaláshoz.
Pontos elképzeléssel érkezzünk

Gondoljuk át, hogy mi mit kínálunk
A munkaadóval való tárgyalásos helyzetek sokak számára kihívást jelenthetnek – ennek ellenére különösen fontos, hogy minden munkavállaló képviselje a jogos érdekeit. A tárgyalásos helyzetek sikeressége növelhető, ha megfelelő értelmezést teszünk hozzá. Sorakoztassuk fel az érveket a béremelési igényünk jogossága mellett, és vigyünk konkrét példákat, amelyek alátámasztják az elhangzottakat: ez lehet a munkánk fontosságán túl például az is, hogy a legjobb tudásunk szerint végezzük azt, a fejlődésünk, a teljesítményünk, a megbízhatóságunk is akár. Az átgondolt felkészülés mindezek mellett magabiztosságot is adhat a tárgyalási szituációban.
Hasonlóan ajánlott a felvételi folyamat bértárgyalási szakaszánál is eljárni: miután átbeszéltük az érveinket és mindkét fél számára világos az, hogy milyen téren profitálhat a közös munkából, érdemes rátérni mind a fizetésre, mind a munkarendre vonatkozó igényekre, erre pedig érdemes előre felkészülnünk.
Vegyük figyelembe a körülményeket
Ajánlott utánanéznünk minden bértárgyalás előtt, hogy az adott pozícióban milyen fizetések a jellemzőek, ehhez hasznos segítséget nyújthat például a Profession.hu Prémium szolgáltatása. Ezek a friss, adatalapú információk segíthetnek eldönteni, hogy megközelítőleg milyen fizetési csomagban érdemes gondolkoznunk, mi a jellemző az adott területen – benne cafeteria elemekkel. Az előléptetési igénynél emellett pedig érdemes számolnunk a vállalat struktúrájával, illetve a cég teljesítményével is. Lapos felépítésű szervezetek esetében – tehát amelyek kevesebb hierarchiai lépcsőből állnak – kevesebb lehetőség adódik előre lépésre, ezért várhatóan nehezebb lehet a dolgunk, ennek mentén érdemes átgondolnunk a reális lehetőségeinket.
Nemcsak a bér és a karrierépítés kérdésénél, hanem a munkavégzés formájával, szabályaival kapcsolatban is képviselhetjük az érdekeinket. Ha a munkavégzés kereteiben szeretnénk rugalmasságot kérni – például több home office napot vagy rugalmas munkaidőt –, gyakran helytálló érv lehet a munka-magánélet egyensúlya is. Így a családi ügyek könnyebb intézése – például, ha így egyszerűbb megoldanunk a gyerekek iskolába jutását. Ilyen esetekben mindenekelőtt fontos, hogy biztosítsuk a munkaadót arról, hogy bár más formában dolgozunk, megmarad a megszokott hatékonyságunk. Ez a munkavállaló elégedettségén túl a vállalat számára is előnyökkel járhat.
Mikorra időzítsük és mikorra ne?
„A tárgyalások ideális időszaka az, amikor a teljesítményértékelésre kerül a sor – amennyiben van ilyen a cégnél. Ekkor visszajelzést kapunk a teljesítményünkre, ami apropót és alapot szolgáltathat a tárgyaláshoz. Amennyiben lehetőségünk van, a próbaidőszak alatt csak különösen indokolt esetben álljunk elő különleges igénnyel, ennek ugyanis az lehet az üzenete, hogy rövid időn belül már változtatnánk a megbeszélt konstrukción. Adódhatnak ugyanakkor váratlan helyzetek, amikor teljesen indokolt és szükségszerű a változtatás akár a próbaidő alatt is”
– fogalmazott Szigeti Nikoletta, a Profession Services vezetője.
Érdemes lehet a cég adott időszakban mutatott teljesítményével is kalkulálnunk a bértárgyalás időzítésénél. Javulhatnak ugyanis az esélyeink a fizetésemelésre vagy előléptetésre is, ha olyankor állunk elő az elképzelésünkkel, amikor a cég stabil anyagi helyzetben van.
Készüljünk fel a nemleges válaszra is
Akadnak sajnos helyzetek, amelyeknél a munkáltató kevésbé tud rugalmas lenni. Minden tárgyalási szituációnál van esély arra, hogy elutasítást kapunk. Ilyen esetben fontos, hogy erre is – amennyire lehet – tudatosan készüljünk, és ne éljük meg személyes kudarcként. Érdemes viszont ilyen esetekben tisztázni a munkáltatóval, hogy mik lehetnek az előrelépés, béremelés vagy a munkarend rugalmasabbá tételének feltételei, amelyeket teljesítenünk kell – így pedig már konkrét szempontok szerint értékelik a munkánkat, ha pedig azoknak megfelelünk, alapot szolgáltat a következő tárgyaláshoz.
Kapcsolódó cikkeink
EU irányelv: jövőre megtudhatjuk, mennyit keresnek a kollégáink
A bérek átláthatóságára kidolgozott európai uniós irányelv célkitűzéseit 2026. június…
Tovább olvasom >Manpower: Enyhén bővülhet a foglalkoztatottság a második negyedévben
A gazdasági növekedés újbóli fokozatos beindulásával párhuzamosan a magyar cégek…
Tovább olvasom >A LIDL már készül a szezonra: mintegy 150 új munkatárssal bővíti csapatát a vállalat
A Lidl Magyarország már most készül a Balaton és a…
Tovább olvasom >
Még több cikk hasonló témában >
További cikkeink
Innovatív gombafehérjés desszerteket fejlesztett az Eroski
A spanyol Eroski áruházlánc a catering terén vezető Ausolannal, az…
Tovább olvasom >Csökkenő születésszám, növekvő kihívások
A demográfiai trendek és a fogyasztói szokások alakulása egyaránt formálja…
Tovább olvasom >FELIX DELI MOMENTS folyékony jutalomfalat
A FELIX jutalomfalat-választéka egy új termékcsaláddal bővül. A FELIX Deli…
Tovább olvasom >