A balatoni borok összekötik a múltat és a jelent, a termelőt és a fogyasztót
A bor nemcsak nemzetgazdasági tényező, hanem kultúra, történelem, az emberi munka és a közösségi szellem esszenciája – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a XXII. Balatoni Borok Versenye eredményhirdetésén, Tihanyban.

(Fotó: AM/Pelsőczy Csaba)
A tárcavezető a szerdai rendezvényen arra hívta fel a figyelmet, hogy a Balaton körüli borvidékek számára a bor nem csupán egy terméket jelent, hanem identitást, vendégszeretetet és közösséget is. Szemmel nem látható és kézzel nem fogható kincs, amely összeköti a múltat a jelennel. Ezért is örömteli, hogy immár a badacsonyi kéknyelű, a magyar borkultúra egyik legemblematikusabb képviselője, hungarikum. Az elismerés nemcsak a fajta különlegességét, hanem a mögötte álló szakmai tudást, kitartást és elhivatottságot is méltatja – tette hozzá. A miniszter kiemelte, a BalatonBor az első lépés, hogy bemutassuk a helyi borvidékeket. A következő lépés pedig a régió egyedi termőhelyeinek és azok borstílusának azonosítása, ebben a termőhelyek önálló eredetvédelme nyújt segítséget. Sümeg, Mura, Füred vagy a Nivegy-völgy nemcsak földrajzi pontokat jelölnek, hanem bizonyítékai is a magyar borászati kultúra sokszínűségének.
A miniszter beszélt arról is, hogy a magyar bor fontos gazdasági érték
Éppen ezért az Agrárminisztérium továbbra is stratégiai szinten foglalkozik az ágazatot érintő támogatásokkal. A tárca a Közös Agrárpolitika stratégiai tervben támogatja többek közt a szőlőültetvények korszerűsítését, a beruházásokat, a promóciót és az innovációt. Ezen célokra az idei évben csaknem 28 millió euró, a 2024-2027-es időszakra pedig összesen mintegy 112 millió euró forrás áll rendelkezésre. Fontos határidő, hogy a kül- és a belpiaci promóciós támogatási kérelmeket június 30-ig lehet benyújtani – húzta alá Nagy István. A XXII. Balatoni Borok Versenyre 195 minta érkezett 46 termelőtől. Ezek közül 1 tétel nagy aranyérmet, 35 aranyérmet, 140 ezüstérmet és 14 bronzérmet érdemelt ki.
AM
Kapcsolódó cikkeink
A mesterséges vízpótlás a táj természetes alkalmazkodóképességét segíti
A klímaváltozás miatt elkerülhetetlenül szükséges mesterséges vízpótlás a táj természetes…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: rendkívüli segítséghez jutnak a súlyos tavaszi fagykárt szenvedett szőlő- és gyümölcstermelők
Az idén több hullámban érkező tavaszi fagy súlyos károkat okozott…
Tovább olvasom >Új támogatások segítik a hazai halgazdálkodás és akvakultúra fejlesztését
Két új pályázati felhívás összesen több mint 8 milliárd forint…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >