A 4 százalékos infláció ellenére is találunk olcsóbbá váló termékeket
Idén az első két hónapban átlagosan 4,0%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában – derül ki a KSH jelentéséből. A növekvő benzin és élelmiszerárak mellett azért akad olyan termék is, amelynek csökkent az ára. Több termék esetében még mindig a válság utáni negatív fogyasztói keresleti hatás miatt találkozhatunk alacsonyabb árakkal. Máshol a technológiai fejlődés természetes folyamataként csökkenhetnek akár drasztikusan is az árcédulákon szereplő számok.
Nyaralás terén a forrongások hatására Egyiptomban különösen akciós utakat találhatunk, de a világ többi pontján is átlagosan 7,7%-al csökkentek a hotelárak július és január között. Így nem csak a Földközi tenger térségébe juthatunk el kedvezőbb áron, de a világ többi részét is érdemesebb most bejárni. Sietni viszont érdemes: a légitársaságok áremelésre készülnek.
Nem csak a lakáspiac pang még és kergeti az ingatlanárakat mélypontjára, de a bútorok és egyéb lakberendezési termékek árai is csökkenhetett. A konyhaszekrények, a hálószoba és a nappali bútorai 0,5% lettek olcsóbbak, mint tavaly ilyenkor (KSH).
Az elektronikai termékeknél nem a gazdasági válság hatása a legmeghatározóbb, hanem egy sokkal általánosabb jelenség: a fejlődés. A tavaly még méregdrága okostelefonok ára talán még mindig borsosnak tűnik, de már korántsem annyira megfizethetetlen, mint egy éve. A laptopok, a táblagépek vagy akár a tévékészülékek esetében is hasonló megállapítást tehetünk. Ezeknél a termékeknél egy-egy generációs váltást érdemes megvárni és a másodvonalon szétnézni. Ilyen változás van most az okostelefonoknál és tábláknál is. A telekommunikációs szolgáltatások árai is 0,5 százalékkal csökkent az elmúlt évben a KSH kimutatása alapján.
A ruházati termékek az év végéhez képest egy hónap alatt 2,1%-al olcsóbban kaphatóak, az áruházakban. A világon máshol is tartós csökkenés figyelhető meg ebben a szférában – írja a penzcentrum.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >