Könnyebb lehet a vasárnapi nyitva tartás
Heteken belül módosíthatja a Nemzetgazdasági Minisztérium azt a rendeletet, amely felsorolja, mely termékek értékesítésénél szükséges külön képesítés – tudta meg a Magyar Nemzet. Ha kikerülnek bizonyos termékkörök, az segíthet például a boltok vasárnapi nyitva tartásánál is, noha Lázár János jelezte: ebben az ügyben nincs engedmény.
A nemzetgazdasági tárca megerősítette a Magyar Nemzet korábbi értesülését, miszerint dolgoznak egy rendeletmódosításon, aminek nyomán változhat azoknak a termékeknek a köre, amelyek értékesítéséhez külön képesítés kell. Bár közvetlen kapcsolat nincs, az ügy a boltok vasárnapi zárva tartása miatt válhat érdekessé. A hatályos szabályok szerint ugyanis vasárnap csak a 200 négyzetméteresnél kisebb alapterületű boltok lehetnek nyitva, de azok is csak akkor, ha a tulajdonos, illetve valamely családtagja áll be dolgozni.
Emellett – más napokhoz hasonlóan – az is követelmény, hogy az eladónak bizonyos termékkörök esetén szakirányú végzettsége legyen. Normál hétköznapokon ez nem gond, mert akkor alkalmazott is dolgozhat, viszont a vasárnap dolgozó családtagra is vonatkozik a követelmény. Ezen változtathat most a szaktárca. Ha például az élelmiszer kikerülne a felsorolásból, az kapóra jöhet a vasárnap is nyitva tartó kis boltoknak.
Azt a szaktárca nem árulta el, hogy pontosan milyen termékeknél lehet változás, melyek kerülhetnek ki vagy be. Mindössze azt írták, hogy „az előző kormány által 2010-ben alkotott NFGM (Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium) rendelet adminisztráció csökkentés céljából átdolgozás alatt van”, illetve hogy „néhány héten belül várható fejlemény”. Az ominózus rendelet tartalmazza egyebek mellett azt, hogy mely termékek értékesítéséhez kell külön képesítés. Élelmiszerek esetén szükség van ilyen képesítésre, de például csak zöldség vagy gyümölcs árusításához már nem kell. Hasonlóan a ruhaneműk, a könyvek, illetve a műszaki termékek eladásához, a pénztárosi munkához vagy az árufeltöltéshez.
A felmérések szerint a vasárnapi zárva tartást nemcsak a lakosság, hanem a kereskedők többsége is ellenzi. Ez fokozottan igaz az idegenforgalmi szempontból fontos területekre. Pedig épp ebben a kategóriában fogadott el szigorítást nemrég a parlament. Sok település enyhítésért próbált közbenjárni a kormánynál a turizmus érdekében. Hivatalos választ nem kaptak ugyan, de megüzenték nekik, hogy nem lehet szó könnyítésről.
A minisztériumi módosítás azért is érdekes, mert Lázár János csütörtökön azt mondta: „a kormány nem azzal foglalkozik, hogyan tudna ebből a kérdésből visszavonulni”. (mno.hu, Markotay Csaba)
Kapcsolódó cikkeink
Az Airbnb szabályozás szigorítása a budapesti lakhatási probléma megoldását szolgálja
Az Airbnb nyílt levélben fordult Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez, a…
Tovább olvasom >Így emelné a jövedelmek vásárlóerejét a kormány
A kamatmentes munkáshitel 2025 januárjától lesz igényelhető, megkezdődött a hitelkonstrukció…
Tovább olvasom >A Magyar Vendéglátók Ipartastülete üdvözli az NGM felszolgálási díjjal kapcsolatos döntését
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI) üdvözli az NGM felszolgálási díjjal…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >