30 százalékkal növelhető az agrárágazat teljesítménye
Az európai uniós és a hazai erőforrások maximális kihasználásával 30 százalékkal növelhetjük az agrárágazat teljesítményét, amely tavaly elérte a 2400 milliárd forintot – mondta Jakab István, az Országgyűlés alelnöke hétfőn, a hajdú-bihari Bocskaikertben tartott térségi gazdafórumon.
A Magosz elnöke szerint ennek érdekében kell a huszadik században létrejött intézményhálózatot átalakítani úgy, hogy a 21. században is tudja segíteni az ágazat szereplőit.
Olyan átalakítás azonban nem lesz Magyarországon, ami hátrányosan érintené a termelőket, ellenkezőleg: az a cél, hogy a gazdák időben és pontosan megkapják a juttatásokat – jelentette ki Jakab István.
A Magosz elnöke elismerően szólt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamaráról (NAK), amely komoly tanácsadói hálózattal segíti a gazdákat.
Jakab István az erőforrások jobb kihasználását elemezve megemlítette az öntözés fontosságát, az ugyanis tarthatatlan állapot, hogy tavaly csupán a kukoricatermesztésben 100 milliárd forint veszteség keletkezett a szárazság miatt.
Elemi érdeknek nevezte az öntözőrendszerek fejlesztését, s bár – mint fogalmazott – sikerült kiharcolni 54 milliárd forint támogatást erre a célra, ami összesen mintegy 100-120 milliárdos fejlesztést generál, ez még mindig nagyon kevés.
Jakab István szerint az EU-források felhasználásával oda kell vinni a vizet a gazdák földjéhez, s gondoskodni kell arról, hogy a vizet fel is tudják használni.
Meg kell teremteni annak a feltételét is, ahol nincs elegendő felszíni víz, ott kutakból biztosítsák a vizet. Ebben komoly vitáink vannak az EU-val a vízdíjat illetően – tette hozzá.
A Magosz elnöke komoly gondnak nevezte, hogy az orosz embargó miatt az EU-ban „bentragadt” mezőgazdasági termékek miatt hatalmas nyomás alá kerültek a gazdák. Utalt a tejre, illetve a lengyel almára, ami elárasztotta a piacot, így „hatalmas nyomás alá kerültek” a hazai termelők.
Az Országgyűlés alelnöke teljesen jogosnak nevezte a tejtermelők hétfői demonstrációját, jelentősnek, de nem elégnek tartva a literenkénti 23 forintos támogatást. Szerinte elfogadhatatlan, hogy a nyugati országokban literenként 92 forint, itthon pedig csak 71 forint a tej felvásárlási ára, miközben a termelés önköltsége 103-105 forint literenként.
Jakab István végezetül a termőföldről szólva kijelentette: betartva az európai uniós jogszabályokat, a magyar gazdák védelme az első.
Hozzátette: az állami földek értékesítésének első szakaszában 130 ezer hektár, a most zárult második szakaszban 50 ezer hektár termőföld talált gazdára.
A Magosz javaslatára most azon dolgoznak, hogy a nagyobb birtoktestekre a gazdák összefogva, többen licitálhassanak, s ha nyertek, egymás között oszthassák meg a földet a korábbi megállapodásaik alapján – magyarázta Jakab István.
Azt is szorgalmazzák, hogy különálló kisebb birtokokra külön-külön licitálhassanak az érdeklődők, de a vételárat egyetlen hitelszerződéssel egyenlíthessék ki – mutatott rá a Magosz elnöke.
A Debrecen melletti Bocskaikertben megtartott kamarai gazdafórum mintegy kétszáz résztvevője tájékoztatást kapott a növényvédelmi szabályozás változásairól, és a Vidékfejlesztési Program pályázatainak időszerű kérdéseiről is. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >Vállalkozásra szabott csarnokok segítik a KKV-k fejlődését és növekedését
A RaktárAD belga-magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező logisztikai fejlesztő új fejezetet…
Tovább olvasom >