2050-ig lendületesen bővül a globális vásárlóerő
Egyre gazdagabbá válik a világ az előttünk álló évtizedekben, miután a fejlődő országok gazdaságai egyre jobban felzárkóznak – vetíti előre Willem Buiter, a Citigroup vezető közgazdásza. A neves szakértő egyenesen azt jósolja: 2050-re a jelenleg élen álló Egyesült Államokat le fogja körözni Kína és India is a világ legnagyobb gazdaságainak rangsorában.
Erőteljes globális gazdasági növekedéssel számolunk 2050-ig. Ez azt jelenti, hogy az éves átlagos reálnövekedés 4,6% körül alakulhat 2030-ig, az ezt követő 20 évben pedig évente 3,8%-os reál GDP-bővülés valósulhat meg globális szinten – idézi a bank vezető közgazdászának prognózisát a CNBC mai tudósítása.
Az erőteljes növekedés eredményeképpen a világ GDP-je a 2010-es 72 ezer milliárdról 380 ezer milliárdra növekedhet 2050-re (vásárlóerő-paritáson számolva) – mutat rá Buiter. Amennyiben beigazolódnak számításai, akkor a világban jelenleg tapasztalt hatalmi súlyok el fognak mozdulni a keleti irányba.
A Bank of England korábbi jegybankára azt vetíti előre, hogy Kína már 2020-ra maga mögé utasíthatja az Egyesült Államokat a világ legnagyobb gazdaságainak rangsorában, 2050-re pedig a képzeletbeli dobogó harmadik helyére szorulhat az USA, miután India is megelőzi.
Természetesen fellendülésekkel és visszaesésekkel is számolni kell az előttünk álló időben. Esetenként növekedési katasztrófával is szembe kell majd nézni – figyelmeztet a közgazdász, aki szerint a nagy nyertesek a jelentős és fiatal népességgel bíró országok lehetnek a jövőben.
A fejlődő ázsiai és afrikai térségek fognak a leggyorsabban növekedni Buiter szerint. Ezeket az országokat követik majd közel-keleti, latin-amerikai, kelet-európai és FÁK-államok. A sort pedig a fejlett gazdaságok zárják – olvasható a Citigroup vezető elemzőjének friss anyagában.
A szegény, de fiatal társadalommal rendelkező országok számára viszonylag könnyűnek ígérkezik a növekedés: nyitottá kell válniuk, piacgazdaságot létrehozniuk és a humán tőkébe kell fektetniük – hangsúlyozza William Buiter, aki egy indexet is felállított a jövőbeli teljesítmény mérésére. A 3G (Global Growth Generators) névre hallgató index 6 tényezőre épül:
– a belső megtakarítások, beruházások mérése
– demográfiai kilátások
– egészségügyi rendszer
– oktatási rendszer
– az intézmények és politikák minőségének mérése
– kereskedelmi nyitottság mérése
A fenti mutatók alapján Bangladesre, Kínára, Egyiptomra, Indiára, Indonéziára, Irakra, Mongóliára, Nigériára, a Fülöp-szigetekre, Srí Lankára és Vietnamra érdemes figyelni – írja a portfolio.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >