Magazin: 2020 a legek éve volt az FMCG-piacon
Tolnai Gábor, a Kantar Hoffmann divízióigazgatója szeptemberi Business Days konferenciánk csütörtöki napján a Kantar több partnerrel együtt végzett „Kantar Brand Footprint 2021” nevet viselő globális elemzéséről tartott előadást, amelyben egy meghatározott mutató (CRP), azaz fogyasztási elérési pont segítségével hasonlítják össze a különböző márkákat.
Szerző: Budai Klára
A felmérés öt kontinensen zajlott le, 54 országban, a világ lakosságának 73%-át, a GDP 89%-át fedte le és 23 500 gyártói márkát vizsgált. Ezek között voltak globálisak, amelyek legalább két kontinensen, regionálisak, amelyek legalább két országban, illetve lokálisak, amelyek az adott országban vannak jelen.
– A mutató úgy áll össze, hogy a háztartások számát összeszorozzuk azok elérésével (a háztartások hány százaléka vásárolja az adott márkát) és a választási gyakorisággal – ismertette Tolnai Gábor. – Az eredmények azt mutatják, hogy 2020 a legek éve volt. A globális értékbeni FMCG-növekedés csaknem 10%-os volt, 6,6%-ot mutatott Kelet-Európában és 13,7%-ot Magyarországon.
Azt látják, hogy globális szinten a vásárlásonkénti költés 11%-kal nőtt, a vásárlások gyakorisága viszont 2%-kal csökkent. Globálisan 1,6 milliárddal kevesebb vásárlási alkalom valósult meg 2020-ban, jelezte a szakember.
A 2019-ről 2020-ra növekedést mutató márkák 88%-ánál 2020-ban új vásárlók bevonására is sor került, tehát az eleve erősödő márkák úgy tudtak tovább fejlődni, hogy új vásárlót is találtak.
– Ez úgy történhetett, hogy az ismert és nagyobb elérésű márkák elkezdtek dominálni. Tehát a vásárlók a biztos felé fordultak, olyan márkákat vásároltak nagyobb arányban, amelyek ismertek, megbízhatóak, megfelelő hátterük van, megfelelően erős márkamarketing, trade marketing, valamint kereskedelmi támogatás van mögöttük – mutatott rá a Kantar Hoffmann divízióigazgatója, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a kutatássorozat 2012-ben kezdődött, és azóta egyszer sem volt még olyan év, hogy a top 50-be került márkák ilyen mértékben nőttek volna.
2020-ban világ top 50 legeredményesebb márkájából 39 négy országból érkezett: 22 az USA-ból, 7 Nagy-Britanniából, 5 Svájcból és 5 Németországból. A fennmaradó 11 márkán a világ többi része osztozik.
A világ 5 legválasztottabb FMCG-márkája 2020-ban a Coca-Cola, a Colgate, a Lifebuoy, a Maggi és a Lay’s. A legnagyobb növekedést közülük 2020-ban a Lifebuoy produkálta 15%-kal. 2020 növekedési bajnok márkája globálisan a Dettol.
Magyarország 5 legválasztottabb FMCG-márkája 2020-ban a Kinder, a Coca-Cola, a Mizo, a Milka és a Pöttyös. 2020-ban a Regina volt a leginkább növekedő magyar márka, amely 111%-kal növelte az elérését, 70 helyezést lépett előre, 55%-os a háztartási eléréssel rendelkezik és a 3. legválasztottabb home care márka.
– A top 20 legválasztottabb márka Magyarországon is vegyes képet mutat, globális és magyar márkák is vannak közöttük, de kizárólag ételekkel és italokkal találkozhatunk – emelte ki Tolnai Gábor.
Míg a világban a top 20 márkában 8 olyan márka van, amely valamilyen módon a tisztálkodás vagy a home care kategóriába tartozik, Magyarországon egyetlenegy darab sincs a top 20 márkában elérés tekintetében.
A kutatás is igazolja, hogy 2020-ban a fertőtlenítés a mindennapi életünk részévé vált, aminek egyértelmű nyertesei a Domestos (+21%) és a Flóraszept (+44%). Ugyanakkor a pandémia alatt nem csak sokat főztünk, de sokkal többet takarítottunk és mosogattunk is. Ezt jelzi a Jar, Pur és Cif márkák CRP-növekedése is, ami elsősorban a bővülő vásárlói számnak köszönhető. Mindemellett vannak olyan márkák is, amelyek megsínylették a home office világát, mint például az Orbit, a Gilette és a Palette.
– Szeretnék mindenkit megerősíteni, aki márkamarketinggel foglalkozik, hogy nem kell ahhoz globális márkának lenni, hogy a legválasztottabb márkák között legyünk Magyarországon. De mindenképpen érdemes a trade mellett a márkával és a márkamarketinggel is foglalkozni – zárta gondolatait a divízióigazgató. //
A fenti cikk a Trade magazin 2021/12-01. számában is megjelent.
Kapcsolódó cikkeink
Bekuckózós élmény a novemberi hűvös napokra!
Megérkezett a limitált kiadású Mizo narancsos-csoki ízű tejital! Nincs is melengetőbb…
Tovább olvasom >“A világnak több Mikulásra van szüksége” szlogennel nyitja meg itthon is a karácsonyi időszakot a Coca-Cola
A Coca-Cola számára a karácsony nem csupán egy ünnep, hanem…
Tovább olvasom >Karácsonyi hangulat dobozba zárva
Idén novemberben megérkezik a limitált kiadású Mizo diós bejgli ízű…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >