2015 a tej éve lesz
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek piacainak tendenciáit. A KSH és az AKI Piaci és Árinformációs Rendszer (PÁIR) adataiból, még a rövid távú kiskereskedelmi üzleti döntések előtt is érdemes pontosan tájékozódni.
A legutóbbi piaci jelentésből kiderül, hogy a tejkvóta 2015. április 1-jei megszüntetése után a tejtermelés erőteljes bővülésére számítanak azokban az országokban, ahol a tejkvóta visszafogta a termelés növekedését. Az Európai Bizottság középtávú prognózisa szerint az EU tehéntejtermelése 2024-re elérheti a 166,6 millió tonnát, ami 10,5 százalékkal több a 2013. évinél. Az EU-15-ben a tehéntej termelése 11,5 százalékkal 140 millió tonnára, az EU-13-ban 5 százalékkal 26,6 millió tonnára emelkedhet. A tejfelvásárlás előreláthatóan 12 százalékkal nő, míg a közvetlen értékesítés 12 százalékkal csökken. A felvásárlás termelésből való részaránya országonként jelentős eltérést mutat, Romániában mindössze 20, Észtországban 90 százalék. Az EU-13-ban a tejfeldolgozók várhatóan több tejet vásárolnak fel, ugyanakkor a közvetlen értékesítés csökken.
Az EU tejtermelése várhatóan az alacsony termelési költségű régiókban (Dánia, Németország, Írország, Franciaország, Hollandia, Lengyelország és az Egyesült Királyság) koncentrálódik, ahol a tejtermelők és a tejfeldolgozók az elmúlt években jelentős beruházásokat hajtottak végre. A 2012 és 2014 között bejelentett vagy befejezett beruházások fele tejporító, 20 százaléka sajtfeldolgozó volt, így az unióban elsősorban a tejpor és a sajt előállítása bővülhet. A sovány tejpor termelése 42,5, a tejsavóé 21, a teljes tejporé 19,5, a vajé 14,5 százalékkal, a sajté 14 százalékkal, a friss tejtermékeké 3,5 százalékkal emelkedhet 2013 és 2024 között. A sajt termelésnövekedésének teljes mennyisége, a tejsavó 85, a teljes tejpor 82,5, a sovány tejpor 77, a vaj 74, a friss tejtermékek 60 százaléka a régi EU-15 tagországaiból származhat.
A prognózis szerint a felvásárlás növekedése várható a fenti országok mellett Ausztriában, Romániában, Belgiumban, Észtországban, Bulgáriában, Litvániában, Horvátországban, Luxemburgban, Szlovéniában és Cipruson. Ugyanakkor csökkenhet Szlovákia, Portugália, Görögország, Finnország, Magyarország, Svédország, Olaszország, Csehország, Spanyolország tejfelvásárlása 2014 és 2024 között
Kapcsolódó cikkeink
Tejtermelés és feldolgozás: az Európai Uniótól a magyar trappistáig
Az Európai Unió tejtermelése 2023-ban elérte a 160,8 millió tonnát,…
Tovább olvasom >Állatfeldolgozás 2024-ben: Növekvő sertés- és baromfivágások, csökkenő szarvasmarha- és juhfeldolgozás
2024 első három negyedévében vegyes eredményeket mutattak a magyar vágóhidakon…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >