2011-től javulást várnak az utazásszervezők
Bár a kiutazás nem változott jelentősen 2010-ben, a beutazó forgalomban profiltól függően változó volt az egyes irodák forgalma. Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke szerint jövőre szerény növekedés várható minden területen.
Évértékelő nyilatkozatában Molnár Gabriella elmondta, hogy a kiutazás stagnált, illetve enyhe emelkedést tapasztaltak. A legnépszerűbb úti célok között szerepelt Törökország, Görögország, Egyiptom, Horvátország és Ausztria. Mint közölte, általában jellemző, hogy rövidebbek lettek a külföldi tartózkodások, sokan egy kategóriával olcsóbb szálláshelyet választottak, de a nyaralásról nem mondtak le.
A beutazásban az egyes irodák forgalma profiltól függően változó volt. Példaként említette, hogy érzékelhető volt a német beutazás, ezen belül is elsősorban a buszos turizmus folyamatos visszaesése, ugyanakkor jól alakult a francia, holland, amerikai, lengyel beutazás. Igen népszerűek a hajós utak, sok amerikai és nyugat-európai vendég érkezik dunai lakóhajón, egy Passau-Linz-Bécs-Pozsony-Budapest utazás keretében Magyarországra.
Mint mondta, örvendetes eltolódás tapasztalható a tematikus és kulturális utak, valamint a több országot érintő körutazások felé.
A jövőről szólva az elnök úgy fogalmazott: konkrét forgalmi adatok még nem állnak rendelkezésre, de szerény növekedést várnak minden területen. Megjegyezte, a jövő szezonra tervezett, új cafeteria-elemként bevezetendő Széchenyi Pihenőkártya mindenképpen pozitívan befolyásolja a belföldi forgalmat.
Molnár Gabriella szerint a versenyképességet szabályozó, átlátható gazdasági szabályozás területén nem történt konkrét változás. Továbbra is szükségesnek tartja a jogosulatlan utazásszervezéssel és idegenvezetéssel szembeni hatékony fellépést, e területen nincs még semmilyen előrelépés. Hozzátette: a magas áfakulcs rontja a versenyképességet, ezen a szállodák 18 százalékos kulcsa sem javít.
Molnár Gabriella közölte: folynak a tárgyalások az utazási irodai tevékenységet szabályozó kormányrendelet módosításáról. A MUISZ a jelenlegi vagyoni biztosíték rendszert megfelelőnek tartja, nem lenne elfogadható, hogy néhány csődbe ment, tisztességtelen vállalkozás miatt a tisztességes nagy többség hátrányt szenvedjen. Az eddigi csődöknél egyértelműen a vagyoni biztosíték alulbiztosítása volt a probléma – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Eladták a Hot Ones-t gyártó First We Feast stúdiót – Soros György cége is az új tulajdonosok között
A Buzzfeed 82,5 millió dollárért (több mint 32 milliárd forintért)…
Tovább olvasom >Kemény leánybúcsúk kelléke – A nap videója
És még a mixer is cifrázza! A videóért katt a…
Tovább olvasom >