Zöldség, gyümölcs, tejtermék áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak: működni fog?
A miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében bejelentette, hogy az év második felében a nyugdíjasok részleges áfa-visszatérítést kapnak a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek vásárlása után. A döntést azzal indokolta, hogy a nyugdíjasoknak külön figyelem jár, hiszen az élelmiszerek áremelkedése őket különösen érzékenyen érinti. Az intézkedés célja tehát a nyugdíjasok vásárlóerejének növelése anélkül, hogy az áfacsökkentés hátrányosan érintené a kiskereskedelmet.
Az Mfor gazdasági portál számításai szerint az áfa-visszatérítés mértéke egy átlagos nyugdíjas esetében kevesebb mint havi kétezer forint lehet. A február eleji nyugdíjas árkosár-felmérés alapján egy nyugdíjas havonta körülbelül 1459 forint áfát kapna vissza, ha a három nagy hazai hipermarketlánc valamelyikében vásárolna. A kisboltok magasabb árai miatt itt valamivel nagyobb összeg is visszatéríthető lehet, de általánosságban elmondható, hogy a támogatás összege nem haladja meg a kétezer forintot.
Ha a teljes nyugdíjas társadalmat nézzük – mintegy 2,4 millió embert –, akkor az intézkedés éves szinten körülbelül 50 milliárd forint költséget jelentene az állami költségvetés számára.
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) felhívta a figyelmet arra, hogy az áfa-visszatérítés végrehajtása jelentős adminisztrációs terhet róhat a boltokra és az államra egyaránt. Több kérdés is felmerül:
- Hogyan azonosítják a nyugdíjasokat a vásárlások során?
- Hogyan biztosítják, hogy a visszatérítés valóban az érintettekhez jusson?
- Milyen állami szerv fogja ellenőrizni és feldolgozni a tranzakciókat?
Egyik lehetséges visszaélési forma, hogy a családok a nyugdíjas nevére vásárolnak, hogy jogosultak legyenek az áfa-visszatérítésre. Ha pedig a nyugdíjas személyes jelenlétét is megkövetelik, az ahhoz vezethet, hogy ő vásárolja meg a család számára is az érintett termékeket, amelyeket a többi családtag finanszíroz.
A boltoknak külön szoftveres támogatásra lesz szükségük az áfa-visszatérítés kezelésére, és az államnak ki kell jelölnie egy szervezetet, amely elvégzi az adatok ellenőrzését és a kifizetéseket. Az is kérdés, hogy a visszatérített összeg jövedelemnek számít-e, és ha igen, milyen adózási szabályok vonatkoznak rá. További probléma, ha a nyugdíjas nem rendelkezik belföldi bankszámlával, hiszen ekkor a kifizetések lebonyolítása még összetettebbé válik.
Az áfa-visszatérítés koncepciója első ránézésre segítséget jelenthet a nyugdíjasok számára, azonban a gyakorlatban több akadály és kérdés merül fel a végrehajtás kapcsán. A támogatás összege alacsony, az adminisztrációs terhek nagyok lehetnek, és visszaélési lehetőségek is megjelenhetnek. A következő hónapokban derül majd ki, hogy a kormány hogyan kívánja kezelni ezeket a kihívásokat, és milyen végleges formát ölt az intézkedés.
Kapcsolódó cikkeink
Jön a kereskedelmi haszon mérséklése? A kereskedőket és az áruházláncokat is kritizálta Orbán Viktor évértékelőjében
Egyes alapvető élelmiszerek árát a kereskedők és az áruházláncok jelentősen…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: javuló gazdasági kilátások, bővülő beruházások, ugyanakkor átmenetileg növekvő infláció várható 2025-ben
Reálbér-emelkedés, stabilizálódó beruházások és a fogyasztás további élénkülése várható 2025-ben,…
Tovább olvasom >A cégek közel fele emeli a cafeteria összegét a fizikai dolgozók körében idén
2025-ben jelentős változások történtek a béren kívüli juttatások terén Magyarországon:…
Tovább olvasom >Bővíti termelését Európa legnagyobb saját márkás chips gyártója
A belga Roger & Roger 60 millió eurós beruházással fejleszti…
Tovább olvasom >