Zuhanó termelői árak a mezőgazdaságban
Az agrártermékek termelőiár-szintje 2009 májusában 21,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A növényi termékek ára 28,9, az élő állatok és állati termékeké 4,3 százalékkal esett vissza – jelenti a Központi Statisztikai Hivatal.
Idén májusban a gabonafélék termelői ára a 2008. májusihoz viszonyítva 38,5 százalékkal esett vissza. Az olajnövények termelői ára 4,8, a burgonyáé 13 százalékkal csökkent. Ugyancsak mérséklődött a zöldségfélék termelői ára, 6,3 százalékkal. A jelentősebb súlyú termékek közül a prímőr paradicsom ára 12,1 százalékkal nőtt, a zöldpaprikáé 9,8, a tárolt fejes káposztáé 28,2 százalékkal esett a tavaly májusihoz képest. A gyümölcsök termelői árának 33,1 százalékos csökkenését lényegében a tavalyi étkezési alma 36 százalékos áresése határozza meg; ezen kívül a lényegesen kisebb súllyal rendelkező eper és cseresznye árának csökkenése (13,7 és 14,2 százalék) is szerepet játszott ebben.
A vágóállatok termelői árainak 2,3 százalékos növekedése főként a vágósertés árának 9,4 és a vágómarha árának 7,9 százalékos emelkedéséből, illetve a vágóbaromfi árának 7,2 százalékos csökkenéséből adódott. Az állati termékek árainak 18,6 százalékos mérséklődésén belül az étkezési tyúktojás termelői ára 1,4 százalékkal nőtt; a tejé 25,6 százalékkal visszaesett.
Még nagyobb az agrártermékek árcsökkenése, ha az idei év első öt hónapját hasonlítjuk 2008. január-májusához: az agrártermékek termelőiár-szintje 25,9 százalékkal mérséklődött, ami a növényi termékek árszínvonalának 34,9 százalékos és az élő állatok, állati termékek árainak 4,0 százalékos csökkenéséből adódott.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >