Zöldség, gyümölcs, tejtermék áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak: működni fog?
A miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében bejelentette, hogy az év második felében a nyugdíjasok részleges áfa-visszatérítést kapnak a zöldségek, gyümölcsök és tejtermékek vásárlása után. A döntést azzal indokolta, hogy a nyugdíjasoknak külön figyelem jár, hiszen az élelmiszerek áremelkedése őket különösen érzékenyen érinti. Az intézkedés célja tehát a nyugdíjasok vásárlóerejének növelése anélkül, hogy az áfacsökkentés hátrányosan érintené a kiskereskedelmet.
Az Mfor gazdasági portál számításai szerint az áfa-visszatérítés mértéke egy átlagos nyugdíjas esetében kevesebb mint havi kétezer forint lehet. A február eleji nyugdíjas árkosár-felmérés alapján egy nyugdíjas havonta körülbelül 1459 forint áfát kapna vissza, ha a három nagy hazai hipermarketlánc valamelyikében vásárolna. A kisboltok magasabb árai miatt itt valamivel nagyobb összeg is visszatéríthető lehet, de általánosságban elmondható, hogy a támogatás összege nem haladja meg a kétezer forintot.
Ha a teljes nyugdíjas társadalmat nézzük – mintegy 2,4 millió embert –, akkor az intézkedés éves szinten körülbelül 50 milliárd forint költséget jelentene az állami költségvetés számára.
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete (MKOE) felhívta a figyelmet arra, hogy az áfa-visszatérítés végrehajtása jelentős adminisztrációs terhet róhat a boltokra és az államra egyaránt. Több kérdés is felmerül:
- Hogyan azonosítják a nyugdíjasokat a vásárlások során?
- Hogyan biztosítják, hogy a visszatérítés valóban az érintettekhez jusson?
- Milyen állami szerv fogja ellenőrizni és feldolgozni a tranzakciókat?
Egyik lehetséges visszaélési forma, hogy a családok a nyugdíjas nevére vásárolnak, hogy jogosultak legyenek az áfa-visszatérítésre. Ha pedig a nyugdíjas személyes jelenlétét is megkövetelik, az ahhoz vezethet, hogy ő vásárolja meg a család számára is az érintett termékeket, amelyeket a többi családtag finanszíroz.
A boltoknak külön szoftveres támogatásra lesz szükségük az áfa-visszatérítés kezelésére, és az államnak ki kell jelölnie egy szervezetet, amely elvégzi az adatok ellenőrzését és a kifizetéseket. Az is kérdés, hogy a visszatérített összeg jövedelemnek számít-e, és ha igen, milyen adózási szabályok vonatkoznak rá. További probléma, ha a nyugdíjas nem rendelkezik belföldi bankszámlával, hiszen ekkor a kifizetések lebonyolítása még összetettebbé válik.
Az áfa-visszatérítés koncepciója első ránézésre segítséget jelenthet a nyugdíjasok számára, azonban a gyakorlatban több akadály és kérdés merül fel a végrehajtás kapcsán. A támogatás összege alacsony, az adminisztrációs terhek nagyok lehetnek, és visszaélési lehetőségek is megjelenhetnek. A következő hónapokban derül majd ki, hogy a kormány hogyan kívánja kezelni ezeket a kihívásokat, és milyen végleges formát ölt az intézkedés.
Kapcsolódó cikkeink
Orbán Viktor: az árréscsökkentést új termékekre is be fogjuk vezetni, ha szükséges
Az árrésszabályozást fenn kell tartani, mert az indokolatlan áremelésekkel szemben…
Tovább olvasom >Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: a kereskedelmi láncok hatalmas profitot tettek az élelmiszerekre, muszáj volt beavatkozni
A kereskedelmi láncok hatalmas profitot tettek az élelmiszerekre. Muszáj volt…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >