Zamatos indulás: Elrajtolt a 2025-ös magyar dinnyeszezon
Bár a hűvös tavasz néhány héttel eltolta a hazai dinnyeszezon kezdetét, a magyar termelők idén is ízletes, kiváló minőségű görög- és sárgadinnyével készülnek – derült ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) és a Magyar Dinnyetermelők Egyesületének közös sajtótájékoztatóján. Az első hazai dinnyék már elérhetőek a boltokban, július közepétől pedig várhatóan bőséges kínálatra számíthatunk országszerte.

(Fotó: Pixabay)
Az elmúlt években a magyar dinnyeágazat látványos technológiai fejlődésen ment keresztül. A hagyományos, kevésbé ellenálló fajtákat fokozatosan felváltották az oltott és hibrid változatok, melyek nemcsak ellenállóbbak, de jobb termésbiztonságot és magasabb minőséget is biztosítanak. Ennek köszönhetően a hazai dinnye egyre jobban felzárkózik a nemzetközi trendekhez. A fejlesztések eredményeként, bár ma már fele akkora területen termelünk, mint egy évtizede, a hozam alig csökkent, sőt: a minőség javult. A fóliasátras termesztés lehetővé teszi a korábbi szezonkezdetet is – igaz, az idei évben az időjárás közbeszólt.
Ízvilágban verhetetlen a magyar dinnye
A hazai dinnye íze összehasonlíthatatlan a déli országokból származó importtermékekkel. A nappali és éjszakai hőmérséklet-ingadozás hazánkban kedvez a cukor- és savtartalom kiegyensúlyozottságának, így az ízélmény teljesebb. A magyar vásárlók ezt meg is hálálják: az átlagos éves fogyasztás 10-12 kilogramm/fő, és meleg nyarakon ez az érték még magasabb lehet.
Változó igények – új válaszok
A fogyasztói szokások változása hatással van a kínálatra is. Egyre népszerűbbek a kisebb, 4–6 kg-os görögdinnyék és a magszegény fajták. Ugyanakkor a klasszikus sötét csíkos típus is keresett, főként az áruházláncok kínálatában. A sárgadinnyék közül továbbra is a Kantalup és Gália fajták viszik a prímet, főként Bács-Kiskun vármegyéből.
Terjeszkedés itthon és külföldön
A görögdinnye termőterülete 2022 óta mintegy 1100 hektárral nőtt, jelenleg 3700 hektáron foglalkoznak vele. Szabolcs és Békés vármegyék adják a termőterület gerincét. A sárgadinnye esetében is nőtt a termőterület, idén már elérte az 500 hektárt – ez 15%-os bővülést jelent. A termelők hektáronként 50 tonnás hozamra számítanak, így mintegy 175 ezer tonna görögdinnye kerülhet piacra. Mivel a hazai fogyasztás 110 ezer tonna körül mozog, a fennmaradó mennyiség exportpiacra kerülhet – főként Lengyelországba, Csehországba, Szlovákiába és Németországba.
Erősödő export – újra versenyképes a magyar dinnye
Az export újra növekedésnek indult: 2024-ben már 46 ezer tonna magyar görögdinnyét szállítottunk külföldre. Ebben nagy szerepe van annak, hogy a mediterrán országokban egyre inkább érezteti hatását a klímaváltozás, így az onnan érkező dinnye drágább és kevésbé megbízható minőségű. A magyar dinnye tehát jó eséllyel veheti fel a versenyt, különösen akkor, ha a termelők továbbra is alkalmazkodnak a kereslethez és megfelelő minőségű, homogén árut kínálnak.
Szervezettség a siker kulcsa
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete már 2018 óta együtt dolgozik a hazai dinnye versenyképességének javításán. Ennek eredményeként egyre szorosabb az együttműködés a termelők és a kereskedelmi láncok között, ami a minőség és az egységesség szempontjából is döntő. A szakértők hangsúlyozzák: a hosszú távú sikerhez elengedhetetlen a termelők szerveződése, különösen az exportpiacokon való érvényesülés érdekében.
Egészséges, frissítő és hazai
A görögdinnye igazi szupergyümölcs: több mint 90%-a víz, így kiválóan hidratál a nyári melegben. Kalcium-, kálium-, magnézium- és A-vitamin-tartalma is jelentős, sőt, a rendszeres fogyasztás hozzájárulhat a táplálkozási minőség javításához – különösen gyermekeknél. Ha magyar dinnyét választunk, nemcsak zamatos és egészséges gyümölcshöz jutunk, hanem hazai termelőket, családokat is támogatunk. Idén nyáron is érdemes hazait venni – a minőségben biztosan nem csalódunk.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Jelentősen nőtt a magyar-holland exportpiac
Magyarország agrár-külkereskedelme a vizsgált negyedévben is koncentrált és erősen Európa-centrikus…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: több hullámban érkezhet zápor, zivatar
Több hullámban érkezhetnek záporok, zivatarok, és a jövő hét elején…
Tovább olvasom >Szárazság, technológiai verseny és összefogás: beindult a hazai dinnyeszezon
Komoly kihívások közepette indul a 2025-ös magyar dinnyeszezon: a csapadékhiány,…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >