WWF: minden eddiginél korábban jött el a túlfogyasztás napja
2025-ben minden eddiginél korábban jött el a túlfogyasztás napja – több mint egy héttel előbb, mint tavaly. A tendencia aggasztó: az emberiség egyre gyorsabban éli fel a bolygó természetes erőforrásait, miközben épp azok a rendszerek – az erdők, vizek, talajok és ökoszisztémák – roppannak meg, amelyek fenntartható életünk alapjait jelentik. A változáshoz rendszerszintű döntésekre és tettekre lenne szükség, az egyének pedig fontos szerepet játszanak abban, hogy választásaikkal erősítsék és előmozdítsák ezeket a folyamatokat.
A túlfogyasztás napja az évnek azt a napját jelöli, amikorra az emberiség felhasznált annyi természeti erőforrást, amennyit a Föld egy év alatt képes létrehozni vagy megújítani. A Global Footprint Network adatai szerint idén ez a nap július 24-re esik – vagyis több mint egy héttel korábban van, mint 2024-ben, amikor még augusztus 1-jén jött el. Ez nem csupán egy dátum a naptárban, hanem egy riasztó tünete annak, hogy bolygónk ökológiai egyensúlya egyre inkább felborul.
Bár az egyéni felelősségvállalás és elköteleződés sosem volt még ennél fontosabb, a rendszerszintű változások egyenesen elengedhetetlenek, hiszen a jelenlegi túlfogyasztás fő hajtóereje a termelési és fogyasztási rendszerek fenntarthatatlansága. A kormányok, vállalatok és más döntéshozók felelőssége kulcsszerepet játszik abban, hogy most ennyire rossz irányba haladunk.
A számos elhibázott döntés és a felelőtlen fogyasztás, átgondolatlan tájhasználat miatt Magyarországon is egyre súlyosabb kihívásokkal néznek szembe a természeti rendszerek és erőforrások. A vizesélőhelyeink kiszáradása, a mezőgazdasági túlhasználat, a védett erdőkben is lehetővé váló fakitermelés és más fenntarthatatlan gyakorlatok egyre nagyobb nyomás alá helyezik a hazai ökoszisztémákat. Mindeközben a klímaváltozás hatásai is mind kézzelfoghatóbbak: az aszályos nyarak, extrém viharok és a természetes élőhelyek csökkenése mind figyelmeztetnek arra, hogy változtatnunk kell. Ez pedig az élővilág mellett már ránk, emberekre is hatással van: gondoljunk csak arra, amikor a jelenleg is tapasztalható száraz nyár során egyes településeinken már időszakosan korlátozzák a vízhasználatot.
„Ha nem változtatunk, 2050-re már az év első felében felélhetjük a Föld egy évre elegendő erőforrásait. Egy ilyen jövőben a természet csak halvány emléke lesz önmagának: termőtalajaink még inkább kimerülnek, természetközeli élőhelyeink tovább darabolódnak és elszegényednek, a veszélyeztetett fajok állományai pedig folyamatosan csökkennek – sőt, számos faj végérvényesen eltűnhet. Közben tovább halmozódik a rövid életű, feleslegesen gyártott termékekből származó hulladék, amely akár évszázadokig is velünk marad. Ez nem csupán környezeti, hanem súlyos társadalmi és gazdasági válságot is előrevetít – élelmiszer-ellátási zavarokkal, vízhiánnyal és egészségügyi kockázatokkal”
– figyelmeztet Fehér Zoltán, a WWF Magyarország természetvédelmi vezetője.
A változáshoz bátor döntésekre és hosszú távú tervezésre van szükség, valamint arra, hogy a természetes rendszerek védelmét prioritásként kezeljük. A Föld minden nap ad nekünk – ideje, hogy mi is visszaadjunk neki.
Csatlakozz azokhoz, akik elvárják a döntéshozóktól, hogy a természet védelmét, a klímacélokat és a klímaalkalmazkodást a gazdasági érdekek elé helyezzék. Támogasd te is azokat a szervezeteket, közösségeket, kezdeményezéseket és vállalatokat, amelyek valódi, fenntartható megoldásokat kínálnak! A változás közös felelősségünk – és közös esélyünk is arra, hogy megőrizzük a jövőt.
Kapcsolódó cikkeink
Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >Új korszak a Lidlben: ikonikus szatyrok zöldebb köntösben
A Lidl Magyarország egy váratlan, de annál örömtelibb újítással jelentkezett:…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Tovább nőtt a fair trade Németországban
A németországi fair trade forgalom 2024-ben 11%-kal, 2,6 milliárd euróra…
Tovább olvasom >