VOSZ: némileg romlott a vállalatok üzleti hangulata a második negyedévben
A vállalkozások helyzete és hangulata, valamint várakozásai a következő 12 hónapra valamelyest romlottak az első negyedévhez képest, amely összhangban van a várakozásokkal – mondta Kozák Ákos, az Egyensúly Intézet társalapítója csütörtökön Budapesten háttérbeszélgetésen, ahol a VOSZ Barométer adatait ismertették.
Tájékoztatása szerint a Vállalkozások Országos Szövetségének (VOSZ) negyedéves üzleti barométerindexe a második negyedévben 56 pontra csökkent az előző negyedévi 61 pontról.
A VOSZ májusban mutatta be az első kkv üzleti barométerindexét, amelyet az Egyensúly Intézet szakmai együttműködésében készítenek minden negyedévben. A VOSZ Barométer több mint 400 vállalkozás megkérdezésével készül, az index 0 és 100 pont között mozoghat.
Kozák Ákos kifejtette: a második negyedévben a barométer mindhárom alindexe csökkent az előző negyedévhez képest. Az üzleti hangulat alindexe 62 pontról 59 pontra, a beruházási hajlandóság alindexe 49 pontról 41 pontra, míg a pénzügyi helyzeté 74 pontról 70 pontra esett.
Saját üzletmenetükben már nemcsak a csökkenő vásárlóerő és az árnövekedés a legnagyobb probléma, hanem érzékelhetően megjelenik a körbetartozás problémája, a megrendelések elmaradása is. Az elmúlt évtizedben a körbetartozás a magyar gazdaság béklyója volt, amelyet sikerült orvosolni – tette hozzá a szakember.
Az alindexek részletes eredményeit bemutatva Kozák Ákos hangsúlyozta, hogy az üzleti hangulat alindexben nem történt látványos elmozdulás az első negyedévhez képest. Az árbevétel várható alakulásával még mindig pozitívak a vállalkozások várakozásai, azonban a cégvezetők negyedévre, illetve egy évre előretekintő kilátásai egy negyedév alatt 8 százalékponttal csökkentek.
A megkérdezett cégek negyede vélte úgy, hogy kifejezetten romlott a fizetési morál az első negyedévi 17 százalékhoz képest.
Mivel a cégek háromnegyede már végrehajtotta a tervezett beruházásait, így a további beruhásokat és új munkaerő felvételét tervező cégek aránya csökkent a második negyedévben – ismertette a beruházási alindex 8 százalékpontos visszaesése mögött húzódó tényezőket Kozák Ákos.
A második negyedévben csökkent azon vállalkozások aránya, amelyek bővítenék létszámukat, és minden hatodik kkv jelezte, hogy a második negyedévben lehetnek elbocsátások. Ugyanakkor a feszes munkaerőpiaci helyzet nem engedi, hogy a cégek tömegesen váljanak meg dolgozóiktól – tette hozzá.
A felmérés szerint az első negyedévhez képest nem romlott jelentősen a vállalkozások pénzügyi helyzete. Az alindex a cégek adótartozását, fizetési problémáikat, és a tartalékok átlagos állományát méri. Az utóbbi komponens az első negyedévi 65 pontról 61 pontra esett a második negyedévben. A válaszadó cégek 17 százaléka nem rendelkezik 1-2 hónapra elegendő pénzügyi tartalékkal sem, és a válaszadók több mint kétharmadának fél évnél kevesebb tartaléka van.
A friss felmérésben vizsgálták azt is, hogy az energiaárak változása milyen hatással bír a vállalkozásokra. Minden második (51 százalék) válaszolt úgy, hogy a jelenlegi árszintek is kritikusnak tekinthetők, és további 10 százalékos áremelés esetében ezen cégek aránya már eléri a 70 százalékot.
A megemelkedett energiaárakra a cégek az értékesítési árak emelésével és energiahatékonysági beruházásokkal válaszoltak, utóbbi esetében magas azon cégek aránya, akik még nem hatjották végre, de terveznek valamilyen beruházást. A felmérésből kiderült, hogy a magas energiaárak csak nagyon kevés esetben vezettek az üzletmenet leállításához, a cégek több mint 95 százaléka nem is tervezi működésének beszüntetését.
Kapcsolódó cikkeink
KSH: az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1,7, az előző hónaphoz képest 2,0 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene novemberben
2024 novemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint…
Tovább olvasom >Inflációs fordulat a magyarok körében
Jelentősen javult az inflációs helyzet a lakosság, azon belül a…
Tovább olvasom >Új év, új és régi kihívások a logisztikában: 2025-ben hullámvasúton érezheti magát a szektor
Az elmúlt években jelentős számú gazdasági megpróbáltatás volt hazai és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megújult a PTE szőlő- és boranalitikai vizsgálatok elvégzésére alkalmas laboratóriuma
Átadták a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete (PTE SZBKI)…
Tovább olvasom >Újabb rekordévet zártak a magyar turisták Horvátországban
A harmadik éve tartó emelkedő ütemnek megfelelően 2024-ben újabb rekordévet…
Tovább olvasom >Olaszországban drágább lett a kávé
Drágult az olaszok által kedvelt csésze eszpresszó kávé, miután a…
Tovább olvasom >