A VOSZ 19. alkalommal rendezte meg a Vállalkozók Napját
Soha rosszabb esztendőt – értékelte a 2017-es évet Varga Mihály az idén 19. alkalommal megrendezett Vállalkozók Napján. A nemzetgazdasági miniszter felidézte: jövőre ismét csökkennek a béreket terhelő járulékok, a felszabaduló forrásokat pedig beruházásokra és béremelésre egyaránt lehet fordítani. Utóbbi a munkaerőhiány orvoslása miatt is fontos lenne. Erről szólva Demján Sándor, a VOSZ elnöke megjegyezte: fontos lenne, hogy megvalósuljon a közszféra létszámcsökkentése, hiszen a 350 ezer felesleges állami alkalmazott foglalkoztatás óriási teher a gazdaságnak.
A VOSZ büszke arra, hogy az elmúlt csaknem két évtizedben mintegy 2 és félezer kiváló vállalkozót tudott kitüntetésben részesíteni, hiszen ezek az emberek alkotják a magyar gazdaság gerincét – mondta el az idén tizenkilencedik alkalommal megrendezett Vállalkozók Napján Demján Sándor a Müpában. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke beszédében kifejtette: a VOSZ politikától független érdekképviseleti szerv, amely a mindenkori demokratikusan megválasztott hatalommal építő párbeszédre törekszik. A VOSZ sosem volt ellenzékben, ám 2010-ben megfogalmazta: mennie kell annak a kormányzatnak, amelyik az országot csődbe vitte.
A VOSZ mindig a gazdasági stabilitást, a pénzügyi egyensúlyt tartotta szem előtt, és óvott a felelőtlen politikai ígérgetésektől. Ilyen ígéretek ma is elhangzanak, például a plusz nyugdíjak, vagy a bérunió, és ezek minden esetben a vállalkozásokra hullnak vissza.
Demján Sándor hozzátette: a választások után keményen, sőt, agresszíven fognak majd érvelni a kormánynál annak érdekében, hogy a mintegy 350 ezer felesleges állami alkalmazottat irányítsák át az üzleti szférába, hiszen amíg ez nem történik meg, addig Magyarország nem tud fejlődni. Ez óriási kolonc, a felesleges foglalkoztatás parazitizmus – fogalmazott az elnök. Hozzátette: a politika akkor tisztességes, ha bátran meg meri lépni mindezt. Az így felszabaduló munkavállalókat várja a szolgáltatási szektor, az onnan ilyen módon kiszorulók pedig a termelésben helyezkedhetnének el – jegyezte meg a VOSZ elnöke.
Hosszú távra tervezni
„Olyan esztendő áll mögöttünk, amelyre leginkább azt mondhatnánk: soha rosszabbat. Remélem ezt a jelen lévő vállalkozók is meg tudják erősíteni” – kezdte ünnepi beszédét az eseményen Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: az elmúlt évben olyan folyamatok, kezdeményezések indultak el, amelynek célja, hogy a gazdaság minden szereplője erősödjön, akár vállalkozó, akár munkavállaló. Fontos, hogy a gazdaság szereplőinek legyen perspektívájuk, hogy tudjanak hosszú távra is tervezni.
A miniszter emlékeztetett: tavaly a kormány a munkaadókkal és a munkavállalókkal olyan megállapodást kötött, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa. „Nem volt egyszerű, és mindenkitől megkövetelt némi kompromisszumot, de végül egyetértettünk. Így jött létre az a megállapodás, amely hat évre tervez és igyekszik javítani a versenyképességet.” Ennek érdekében elsősorban a munkavállalók kérésére emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum, ám a kormány meghallotta a munkaadók azon kérését is, amely a közterhek érdemi csökkentésére irányultak. Ennek érdekében csökkent a társasági adó, amelynek 9 százalékos mértéke a legalacsonyabb az Európai Unióban.
További járulékcsökkentés jön
Talán ennél is fontosabb volt azonban a munkaadói járulékok csökkentése – hangsúlyozta a miniszter. Varga Mihály kifejtette: a szociális hozzájárulás az előző évi 27 százalékról 22 százalékra csökkent, januárt ez a mérték pedig 19,5 százalék lesz. A tárcavezető kifejtette: reméli, hogy a hatéves programot a továbbiakban is tudják folytatni.
Az így a vállalkozóknál hagyott pénzt fejlesztésekre, beruházásokra, vagy akár bérfejlesztésekre is lehet fordítani. A kormány szerint mindkettő nagyon fontos – jegyezte meg a miniszter – utóbbi különösen azért, mert a jól képzett munkaerőt meg kell tartani.
Ezzel párhuzamosan a munkaerőpiacra is bevonnának lehetőleg minél több embert, hiszen ma 60 ezer üres álláshely van a gazdaságban – mondta el a miniszter. Ennek érdekében a kormány a részmunkaidőre, az idősek, a fiatalok elhelyezkedésének segítésére törekszik a jövőben.
Varga Mihály végül utalt arra is, hogy ma már mintegy másfél millió magánszemély adóbevallását az adóhivatal végezte el. A cél az, hogy a jövőben a kis- és középvállalkozások adóbevallását is a NAV végezze – tette hozzá.
A hagyományoknak megfelelően az ünnepségen kitüntetések átadására is sor került a kiemelkedő vállalkozói teljesítmények elismeréséül. Így az arra érdemesek Magyar Gazdaságért Díjat, Miniszteri Elismerő Oklevelet és Év Vállalkozója Díjat vehettek át Varga Mihálytól és Demján Sándortól. Magyar Gazdaságért Díj elismerésben kilencen részesültek, Miniszteri Elismerő Oklevelet egy fő vállalkozó érdemelt ki.
A VOSZ megyei tagszervezetei, illetve további érdekvédelmi szervezetek előterjesztése alapján 68-an részesültek az Év Vállalkozója Díj kitüntetésben.
Kapcsolódó cikkeink
A VOSZ állásfoglalása az új munkaalkalmassági vizsgálati szabályokról: munkáltatói kötelezettségek és lehetőségek
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) Egészségügyi Tagozata tájékoztatást…
Tovább olvasom >VOSZ: 1000 euró minimálbér és 1 milliós átlagkereset
A munkaadók a jelen körülmények között a tervezett, erőltetett ütemű…
Tovább olvasom >VOSZ Barométer: ismét romlik a hangulat a vállalkozói szférában
A legtöbb paraméterben csökkentek a VOSZ Barométer 2024. harmadik negyedéves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hatalmas vállalkozói érdeklődés mellett mutatkoztak be az új versenyképességet növelő uniós pályázatok a budapesti kamara tájékoztató fórumán
Több mint egy évtizedes kihagyás után budapesti cégek számára is…
Tovább olvasom >Jön a legizgalmasabb agrártechnológiai rendezvény
A mezőgazdaság újjászületése a generációk küzdelmeiben, globális agrárrobotikai forradalom, átjárás…
Tovább olvasom >Másodjára mutatkoznak be Kőbánya meghatározó munkáltatói
A tavalyi sikeres debütálás után, idén november 13-án második alkalommal…
Tovább olvasom >