A Négy Mancs új felvételekkel készül a májusi perre – A korábbi akciójuk miatt egymilliárd forintra perlik az állatvédőket
A bécsi székhelyű, magát állatvédőnek tartó Négy Mancs Alapítvány a napokban újabb, magyar baromfitartást lejártó, piacromboló kampányt készít elő. A Vidékfejlesztési Minisztérium, szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint az alapítvány akciójának célpontja a szentesi székhelyű Hungerit Zrt. lehet.
Magyar József vezérigazgatótól megtudtuk, hogy hogy a mostani támadás időzítése nem lehet véletlen, hiszen május 13-án Budapesten újabb, immár a harmadik bírósági tárgyalásra kerül sor. A perben felperesként a Hungerit a korábbi, hamis állítások miatti 600 millió forintos – kamattokkal egymilliárdos – vesztesége megtérítését és a jó hírét ért kár miatt keresi az igazságot. A vezérigazgató elmondta azt is, hogy tudnak a Négy Mancs aktivistáinak mostani tevékenységéről, arról, hogy rejtett kamerás felvételeket készítenek a magyar baromfitartókról, a szárnyasok szállításáról és a termelőkkel beszélgetnek.
A minisztériumi közleményben olvasható az is, hogy az eddigi gyakorlat szerint az alapítvány által illegálisan megszerzett felvételeket oly módon vágják meg, hogy azok a lehető legsötétebb képet mutassák a magyar baromfiágazatról. De akár más országokban, egy évtizeddel korábban készített felvételeket is készek felhasználni, hogy minél elrettentőbb képet fessenek Magyarországról.
Emlékezetes, hogy a Négy Mancs 2006 novemberétől nemzetközi kampányt folytatott a tömött libákból származó hús ellen, és feketelistát készített, amelyen több magyar cég neve is szerepelt. Azt követelte az áruházláncoktól, hogy ne vásároljanak májat és húst olyan üzemtől, amely részt vesz tömésből származó áru előállításában, feldolgozásában. Ennek hatására a német partnerek felfüggesztették a hízott liba forgalmazását 2008-ban., amiért az anyagi kár mellett mintegy kétszáz embert kellett elbocsátaniuk.
A legnagyobb magyar exportőrként ismert Hungerit Zrt.-nél az alapítvány nyomására 2008-ban leállították a hízottáru-feldolgozást, és csak miután így sem kerültek le a listáról, akkor indították újra.
A korábban nagy sikereket elérő hazai víziszárnyas ágazatot megtépázta a Négy Mancs. Az éves szinten mintegy százezer tonnás részesedésükkel a baromfiágazatnak most csak ötödét adja a víziszárnyas. A magyar liba meghatározó az európai piacon, mivel integrált termelés csak a lengyeleknél és nálunk van. Hízott libából számottevő mennyiséget csak Magyarország állít elő.
A libatoll ágazatot már kínai dominancia jellemzi és így visszaesett a belföldi tollszedés. Ez megközelítőleg 10 milliárd forintos közvetlen bevételkiesés éri Magyarországon a termelőket. Ezt a veszteséget a VM közvetlenül a Négy Mancs alapítvány lejárató kampánytevékenységével hozza összefüggésbe.
A szaktárca fontosnak tartja azt is, hogy Magyarországon sokkal szigorúbb állatjólléti szabályok vonatkoznak a tollszedést végzőkre, mint Európa más országaiban, ahol ez a tevékenységszintén megengedett. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nehéz helyzetben a sertéshúságazat: emelkedő költségek, csökkenő fogyasztás és átalakuló szokások
Évek óta kihívásokkal néz szembe a hazai és az uniós…
Tovább olvasom >Az NGM tájékoztató levélben kéri az embereket, hogy költsenek
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tájékoztató levélben fogja értesíteni az önkéntes…
Tovább olvasom >