Visszavonulót fúj a Wizz Air: kivonul Abu-Dzabiból, leállítja közel-keleti járatait

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 14. 10:28

Drasztikus döntést jelentett be a Wizz Air: 2025. szeptember 1-jétől teljesen kivonul Abu-Dzabiból, és minden helyi járatát leállítja. A magyar kötődésű fapados légitársaság nemcsak a járatokat szünteti meg, hanem meg kíván válni saját vegyesvállalati érdekeltségétől, a Wizz Air Abu Dhabitól is – derül ki a hétfői közleményből.

A lépést Váradi József vezérigazgató indokolta, aki szerint az ellátási láncok akadozása, a geopolitikai bizonytalanságok, valamint a korlátozott piacra jutás egyre inkább ellehetetlenítik az alacsony költségű üzleti modell fenntartását a térségben. Kiemelte: „Ez egy nehéz döntés volt, ám az adott körülmények között ez a helyes.”

A cég működését súlyosan befolyásolták a hajtóműmegbízhatósági problémák, amelyek különösen a forró éghajlaton jelentenek gondot, valamint a régióban ismétlődő légtérlezárások, amelyek komoly üzemeltetési nehézségeket okoztak.

Hat év után vége: lezárul az abu-dzabi kaland

A Wizz Air 2019-ben, nagy reményekkel alapította meg helyi vegyesvállalatát az Egyesült Arab Emírségek állami tulajdonú Abu Dhabi Developmental Holding Company-val, 49 százalékos tulajdonrésszel. A cégvezetés akkor Abu-Dzabi kiváló földrajzi helyzetét és a térség fizetőképes keresletét emelte ki, mint a terjeszkedés kulcstényezőit.

A mostani visszavonulás összefüggésben állhat azzal is, hogy a Wizz Air flottája a hajtóműproblémák miatt jelenleg szűkös kapacitásokkal kénytelen gazdálkodni. A cég így inkább visszairányítja figyelmét Közép- és Kelet-Európára, illetve egyes nyugat-európai piacokra.

A tőzsde pozitívan reagált a drasztikus döntésre

A londoni tőzsdén jegyzett diszkont légitársaság részvényei 1,5 százalékkal, 10,5 fontra erősödtek a bejelentés után. A Concorde korábban már előrevetítette, hogy a cég egy drasztikus lépéssel próbálhatja stabilizálni helyzetét: Bukta Gábor, a brókercég elemzési üzletágvezetője májusban a részvény célárát 22,1 fontról 17 fontra csökkentette, és jelezte, hogy a részvényárfolyam csak akkor állhat talpra, ha a menedzsment komoly stratégiai váltás mellett dönt.

A Wizz Air közel-keleti kalandja így hat év után véget ér, de az európai piacon újra erős pozíciók kiépítésére koncentrálhat a vállalat.

Kapcsolódó cikkeink