Ázsiában terjeszkedik a Coca-Cola

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 06. 21. 10:55

Visszatér 60 év után Mianmarba a Coca-Cola, amely azt követően tűnt el az egykori Burma piacáról, hogy az Egyesült Államok szankciókat foganatosított az ázsiai országgal szemben.

Mianmarban a demokrácia felé vezető lassú politikai reformok indultak, az amerikai kormány ennek hatására úgy döntött, hogy enyhít a szankciókon. A Coca-Cola távol-keleti ország mellett csak Kubában és Észak-Koreában nem volt kapható – Washington ezt a két országot is bojkottal sújtotta.

A világ legnagyobb üdítőital-gyártója jelezte: azonnal megkezdi üzleti tevékenységét Mianmarban, amint az Obama-kormányzat engedélyt ad az amerikai cégeknek, hogy beruházásokat eszközöljenek az ázsiai országban.

A Coca-Cola azt is közölte, hogy a szállítást eleinte a Mianmarral szomszédos országokból tervezi. A cég mindig is az elsők között volt, amelyek beléptek vagy visszatértek egy-egy piacra. A Coca-Colát globalizációellenes szólamokban épp ezért nevezik az amerikai befolyás jelképének a BigMac szendvics mellett.

A vállalat 1949-ben az első között kényszerült elhagyni a kínai piacot, ahová az amerikai-kínai viszony 1979-ben kezdődő javulásával vissza is tért. A Coca-Cola Kubában már 1906-ban jelen volt, a Fidel Castro vezette forradalom győzelme után – 1960-ban – azonban távoznia kellett. Észak-Korea még „szűzföld” az atlantai székhelyű cég számára: ott még soha nem üzletelt.

A vállalat nem megy üres kézzel Mianmarba: hárommillió dollárt adományoz a nők munkahelyteremtésére az országban, ahol első ízben 1927-ben jelent meg. (MTI, hvg.hu)

Kapcsolódó cikkeink