Visszaszerezheti elvesztett exportpiacait a magyar dinnye a termelői érdekképviseletek szerint

Szerző: STA Dátum: 2025. 07. 02. 11:00

Visszaszerezheti exportpiacait a magyar dinnye, a 175 ezer tonnásra becsülhető idei termés harmada külföldön találhat vevőre – áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) és a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete MTI-hez kedden eljuttatott közös közleményében.

(Fotó: Pixabay)

Az érdekképviseletek tájékoztatása szerint a hűvös tavasz miatt most még csak fóliasátorban nevelt dinnye kapható Magyarországon, ám a jövő hét második felétől nagy mennyiség érkezhet az áruházakba, és várakozásaik szerint nem is lesz hiány az idei szezonban. Ebben az évben hektáronként átlagosan 50 tonna terméshozamot érhetnek el a termelők, így mintegy 175 ezer tonnányi magyar görögdinnye kerülhet a piacra – ismertetik. A hazai fogyasztás 110 ezer tonna körül alakul évente, így jelentős mennyiséget szállíthatnak külföldre a gazdálkodók. A belföldi fogyasztás átlaga fejenként 10-12 kilogramm.

A keresletnek egyre inkább a kisebb, magszegény fajták felelnek meg

A kedvező piaci kilátásokat a fajtaválaszték növelése és a termelés korszerűsítése alapozta meg, a kevésbé korszerű fajták helyét az elmúlt években átvették a betegségeknek ellenállóbb, nagyobb termésbiztonságot és jobb minőséget adó oltott és hibrid dinnyék. A technológiaváltásnak köszönhetően kisebb területen is ugyanakkora mennyiséget lehet előállítani, miközben a minőség továbbra is kiváló.

Magyarországon a görögdinnye termőterülete 3700 hektár, 2022 óta mintegy 1100 hektárral nőtt, a múlt évi szinthez képest 10 százalékos a bővülés

A vármegyék közül Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés vezet több mint 1300 hektárral. Az elfagyások miatt sokan váltottak sárgadinnyére, így annak a termőterülete 2025-re elérte az 500 hektárt, a legnagyobb mennyiséget Bács-Kiskun vármegyében termelik. A dinnyeimport mindössze 14-28 ezer tonna, és jellemzően csak a belföldi szezon kezdetéig tart – jegyezték meg a közleményben. A szakmai szervezetek szerint az exportban lenne tér a fejlődésre, az elmúlt években ugyanis korábban jelentősnek számító külpiaci partnereinket veszített el a szektor.

A technológiai és fajtaváltás eredményeként 2023-tól újra bővült az export, 2024-ben már elérte a 46 ezer tonnát

Külföldön a magyar dinnye előtt elsősorban a mediterrán országokat érintő éghajlati változások és a szállítás drágulása miatt nyílhatnak új lehetőségek, főképp Németországban, Lengyelországban és Csehországban élénkült a kereslet. A piaci lehetőségeket ugyanakkor csak szervezetten lehet kihasználni, ezért meg kell erősíteni a termelői szerveződéseket – hívták fel a figyelmet, hozzátéve, hogy az érdekképviseletek az elmúlt években sikeresen működtek együtt az áruházláncokkal, a termelői szemléletváltás pedig piacképesebb termést eredményezett. A magyar dinnye a kedvező belföldi adottságoknak köszönhetően jobb, mint a dél-európai, ráadásul több száz magyar családnak ad megélhetést – hangsúlyozták a közleményben

MTI

Kapcsolódó cikkeink