Visszafogta jövő évi német növekedési előrejelzését az ifo
A második járványvédelmi zárlat miatt visszafogta jövő évi németországi GDP-növekedési előrejelzését a müncheni ifo gazdaságkutató intézet téli rendszeres konjunktúra prognózisában.
A járványellenes intézkedésként bevezetett második zárlat miatt 4,2 százalékra csökkentette szerdán publikált jelentésében a korábban jelzett 5,1 százalékról 2021-es GDP-növekedési előrejelzését az ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.).
A következő évre, 2022-re viszont már a korábban jelzett 1,7 százaléknál dinamikusabb, 2,5 százalékos GDP-növekedést vár Németországban az ifo. A javak és szolgáltatások termelése az ifo várakozásai szerint 2021 végére érheti el a válság előtti szintet.
Őszi prognózisában az idei évre 5,2 százalékos GDP-csökkenést jelzett az ifo, amit a mostani előrejelzésben 5,1 százalékos csökkenésre mérsékelt. Tavaly 0,6 százalékos volt a német GDP-növekedés.
A munkanélküliségi ráta azonban az idei GDP-csökkenést jövőre követő növekedés ellenére is 5,9 százalék lesz az idén is és 2021-ben is, és csak 2022-ben mérséklődik 5,5 százalékra. A munkanélküliségi ráta 5,0 százalék volt 2019-ben. A foglalkoztatottak száma az idei 44,829 millióról jövőre 44,937 millióra, majd a következő évben 45,305 millióra emelkedik a prognózis szerint.
A tavaszi zárlattal ellentétben a mostani zárlat elsősorban a lakossági fogyasztást veti vissza, és ennek nyomán a szolgáltatóipart súlyosabban érinti, mint a feldolgozóipart. A vendéglátás és a kulturális, szabadidős szoltáltatások a megszorítások legnagyobb kárvallottjai.
Novemberben a fogyasztási kiadások már a második hónapban csökkentek az előző havihoz képest. Ezen belül is jelentős mértékben visszaesett a lakosság hajlandósága nagyösszegű beszerzések finanszírozására. A már ismert adatok alapján a lakossági fogyasztás 0,8 százalékos csökkenésére lehet számítani a negyedik negyedévben az ifo szerint. A jövő év első negyedében még nem várható a lakossági fogyasztás javulása, a második negyedévben azonban 3,1 százalékos növekedésre lehet számítani.
Németország GDP-arányos költségvetési egyenlege a tavalyi 1,5 százalékos többletről az idén 4,8 százalékos hiányba billen át, ami jövőre 3,8 százalékos, 2022-ben 2,3 százalékos hiányra mérséklődik – áll a prognózisban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Már a német boltokban is lehet PayPal-lel fizetni
A PayPal a világon elsőként Németországban vezeti be az okostelefonnal…
Tovább olvasom >Rugalmasabb nyitvatartást sürgetnek a német kereskedelmi szervezetek
Rheinland-Pfalz tartomány ipari és kereskedelmi kamarái, valamint önkormányzati érdekképviseletei rugalmasabb…
Tovább olvasom >Új kampánnyal népszerűsíti a regionális termékeket az Edeka
Új reklámkampányt indított az Edeka Németországban, amelynek középpontjában a kereskedő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Marad az árréstop, az NGM elégedett
A kormány az élelmiszerek, a háztartási cikkek, a banki számladíjak…
Tovább olvasom >Halasztás jött, felkészülés maradt: így készülnek a magyar vállalatok az ESG-kötelezettségekre az Omnibus fényében
A fenntarthatósági kötelezettségek teljesítésének elhalasztása lehetőséget teremt a cégek számára…
Tovább olvasom >290 millió forint a hétvégi adománygyűjtésen
244 tonna élelmiszeradományt adtak össze a vásárlók pénteken és szombaton…
Tovább olvasom >