Visszaesett Ukrajna gabonaexport-bevétele a június végével zárult piaci évben
Annak ellenére, hogy Ukrajna több gabonát exportált a június végével záródott piaci évben az egy évvel korábbinál, a kivitelből származó bevétele 1,4 milliárd dollárral kevesebb volt annál – ismertette az ukrán gazdasági miniszter hétfőn.

(Fotó: Pixabay)
Julija Szviridenko a Forbes ukrán változatának adott interjúban azt mondta, hogy a 2022-2023-as piaci évben Ukrajna gabona-, olajos növények, növényi olajok és liszt exportja csaknem 68 millió tonnát tett ki, 10 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ukrajna 20,7 milliárd dollár értékben adott el gabonát az egy évvel korábbi 22,1 milliárd dollárral szemben.
A legtöbb országba (131) napraforgóolajat exportált Ukrajna
A teljes mennyiség 19,3 százaléka Törökországba, 12,1 százaléka Romániába, 11,9 százaléka Kínába, 7,2 százaléka Indiába és ugyancsak 7,2 százaléka Lengyelországba került.
Ukrajna 65 országba exportált búzát
Az öt legtöbbet vásárló Törökország (21 százalék), Románia (15,8 százalék), Spanyolország (14 százalék), Banglades (6,2 százalék) és Lengyelország (5,5 százalék) volt.
Ukrán kukoricát 58 ország vásárolt
Az öt legnagyobb vevő Kína (19,8 százalék), Románia (16,2 százalék), Spanyolország (10,5 százalék), Egyiptom (6,3 százalék) és Olaszország (6,9 százalék) volt – tájékoztatott az ukrán gazdasági tárca vezetője. Ukrajna a piaci évben 5,5 millió tonna kukoricát exportált Kínába, és ezzel az ország egyik fő szállítója volt a terményből. A miniszter hozzátette, az ukrán gazdák a világ több mint 40 országába adtak el szóját, repcét, napraforgómagot, egyéb olajos magvakat, szója- és napraforgódarát, illetve hajdinát.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
A változó körülményekhez való alkalmazkodás nélkül sötét jövő vár a magyar agráriumra
Bár Európa-szerte kedvezőbb terméshozamokat jeleznek előre az uniós szakértők, Magyarországon…
Tovább olvasom >Itt a Szupermenta nyári vetőmagtesztje: főszerepben a cukkini
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei cukkinivetőmagokat vizsgáltak a Szupermenta…
Tovább olvasom >AM: a St. Andrea Szőlőbirtok lett az év pincészete Magyarországon
A magyar borászatok hittel, kitartással, hűséggel dolgoznak, lépést tartanak a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Eurostat: 2%-kal bővült az európai jégkrémgyártás 2024-ben
Az Eurostat friss adatai szerint 2024-ben az Európai Unióban 2%-kal,…
Tovább olvasom >Matcha Latte zabitalt vezet be kínálatába az Oatly az Egyesült Királyságban
Az idei nyarat új, matcha latte ízű zabitallal dobja fel…
Tovább olvasom >MBH-elemzés: A vártnál jobb GDP adatokat közölt a KSH
2025 második negyedévében a KSH által közzétett GDP adatok az…
Tovább olvasom >