Visszaesett a turizmus konjunktúrája – de még így is a gazdaság egyik legjobban teljesítő szektora
Áprilisban -6 ponton állt a Turizmus Konjunktúra Index (TKI) értéke – derül ki a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány, a VIMOSZ és a GKI Gazdaságkutató Zrt. közös méréséből. A mutató egy hónap alatt 5 ponttal csökkent, és 11 ponttal maradt el az egy évvel korábbi értéktől, ami a szektor szereplőinek romló megítélését jelzi. A csökkenés minden alszektort érintett: a szálláshely-szolgáltatásban -3, a vendéglátásban -9, míg az egyéb turisztikai tevékenységek esetében -5 ponton állt az index.
Relatív erős szektor: a turizmus megelőzi az ipart, építőipart és kereskedelmet
Annak ellenére, hogy a turizmus kilátásai romlottak, az ágazat továbbra is felülteljesítő a nemzetgazdaság többi szektorához képest. A -6 pontos TKI meghaladja a GKI üzleti bizalmi indexét (-11 pont), valamint az ipar (-11 pont), az építőipar (-24 pont) és a kereskedelem (-22 pont) értékeit is. A szolgáltatási szektor egészéhez mért különbség minimális: az ottani konjunktúraindex -7 ponton állt.
Foglalkoztatásban optimistábbak a cégek
A turizmusban működő vállalkozások foglalkoztatási várakozása továbbra is pozitív: a +4 pontos érték kedvezőbb a szolgáltatási szektor átlagnál (+2 pont), valamint a nemzetgazdasági (-1 pont), az ipari (-3 pont) és az építőipari (-6 pont) indexnél is. Ugyanakkor elmarad a kereskedelemben mért +8 ponttól.
Emelkedő árak és költségek – visszafogott áremelési tervek
A turisztikai cégek 55%-a számolt be árnövekedésről az elmúlt három hónapban, átlagosan 5%-kal az előző év azonos időszakához képest. A következő három hónapban a vállalkozások egyharmada tervez további áremelést, míg csökkentést senki nem jelez.
Ugyanakkor a működési költségek még gyorsabban nőttek: a vállalkozások 73%-a számolt be költségnövekedésről, átlagosan 12%-os emelkedéssel. Ez is hozzájárulhatott a konjunktúra megítélésének romlásához.
Rendszeres mérés, piaci visszajelzésként
A TKI indexet havonta publikálják a VIMOSZ, a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány és a GKI együttműködésében. A cél, hogy pontos és aktuális képet adjanak a szektor szereplőinek hangulatáról, és támpontot nyújtsanak a gazdasági döntéshozóknak. A friss adatok szerint a szektor kihívásokkal küzd, de még mindig a gazdaság egyik legerősebb területe.
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ és az MKIK
Együttműködési megállapodást kötött az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ (AÖFK)…
Tovább olvasom >Nagy Márton: a legfontosabb feladat a gazdasági növekedés felpörgetése
A legfontosabb feladatnak nevezte Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a gazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >