Visszaesett a külkereskedelem
Idén januárban a külkereskedelmi termékforgalom volumene exportban 28, importban 27 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A külkereskedelmi mérleg az év első hónapjában 47 milliárd forint (194 millió euró) passzívumot mutatott, ami 25 milliárd forint romlást jelent a 2008. januári 22 milliárd forint mérleghiányhoz képest.2009 januárjában – a KSH megállapítása szerint – a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 4,5, importban 5,7 százalékkal emelkedett; a cserearány 1,1 százalékkal romlott.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene – a szeptembertől tartó bővülést követően – 2009 januárjában tovább emelkedett, 7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, miközben az importvolumen 5 százalékkal csökkent. Az export növekedésének legfőbb tényezője a gabonakivitel – a gabona és gabonakészítmények árának mintegy 20 százalékos csökkenése melletti – volumenbővülése volt. Importoldalon a zöldségféle és gyümölcs forgalma az átlagnál nagyobb mértékben esett vissza, miközben a hús és húskészítmények, a tejtermék és tojás, valamint a cukor és cukorkészítmények behozatala továbbra is bővülést mutat.
Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan származó behozatal volumene 2009. januárban 23, illetve 25 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. Külkereskedelmi egyenlegünk aktívuma az unió egészét nézve 5 milliárd forintos romlást mutat 2008 januárjához képest.
Az EU-n kívüli országokba irányuló export és az onnan származó import volumene 2009. januárban 47, illetve 31 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya az időszak folyamán kismértékben – 19 milliárd forinttal – közel 215 milliárd forintra emelkedett.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >