Visszaesett a Heineken profitja
A Heineken bejelentése szerint 2024-es éves profitja jelentős mértékben elmaradhat az elemzők várakozásaitól a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok miatt. A vállalat részvényárfolyama azonnal reagált a hírre, több mint 5 százalékkal esett.
A sörgyár a csalódást keltő eredményeket a 2024-es évi kilátásaival kapcsolatban tette közzé. A piaci elemzők átlagosan 9,9 százalékos organikus működési profitnövekedést várnak a világ második legnagyobb sörgyártójától a költségek csökkenésére számítva. Azonban a Heineken közölte, hogy a növekedés alacsony és magas egyszámjegyű százalék között lehet a változó globális környezet miatt.
A sörgyártó cég már tavaly októberben figyelmeztetett arra, hogy a nehéz gazdasági körülmények idén egyes piacokon lassíthatják a keresletet. Dolf van den Brink, a Heineken vezérigazgatója elmondta, hogy továbbra is óvatosak a globális gazdasági és geopolitikai kilátásokkal kapcsolatban. A vállalat célja az árbevétel növelése a volumenek és az árazás egyensúlya révén.
A 2023-as év során a Heineken jelentős áremeléseket hajtott végre a meredek költségnövekedés ellensúlyozására, amely a volumenek visszaeséséhez vezetett. A cég értékesítési volumene 2023-ban organikusan 4,7 százalékkal csökkent, amelynek jelentős részét a vietnami és nigériai visszaesés okozta.
A vállalat júliusban csökkentette 2023-as előrejelzését a zavarokra hivatkozva, és a mostani 2024-es előrejelzés sem nyújtott okot a bizakodásra. Az elemzők csalódást keltőnek nevezték a Heineken előrejelzését, mivel a széles körben elterjedt várakozások szerint a marzsoknak pozitívan kellett volna reagálniuk a nyersanyagárak csökkenésére.
A Heineken árfolyama a gyenge előrejelzés hatására 5,2 százalékkal csökkent, idén pedig 3,8 százalékos mínuszban van. A cég a volumenek helyreállítására összpontosít, beleértve a márkákba való további befektetéseket.
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Lemaradó export, leszakadó munkatermelékenység
A visegrádi országok alapvetően export vezérelt, nyitott gazdaságok. Ezt jól…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 5,3 százalékkal mérséklődött 2024 decemberében
Az ipari termelés volumene 2024 decemberében 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >