Vis maior esetén mentesül a termelő
Módosította hétfőn az Országgyűlés az agrárpiaci rendtartásról szóló törvényt. A termelők vis maior esetén nem kötelesek a jó erkölcsbe ütköző terményértékesítési szerződések maradéktalan betartására. A már megkötött szerződésekre visszamenőlegesen is vonatkozik a szabály.
A fideszes Jakab István, Font Sándor és a kereszténydemokrata Sáringer-Kenyeres Tamás javaslata alapján semmis az olyan szerződéses kikötés, amely szerint a maga termelte mezőgazdasági termény szolgáltatására elháríthatatlan külső ok miatt képtelen termelő köteles a fedezeti vásárlásra, azaz a hiányzó terményt teljesítés céljára mástól beszerezni, vagy helyette más szolgáltatást nyújtani.
A törvényjavaslat a kihirdetését követő nyolcadik napon lép hatályba azzal, hogy rendelkezéseit a korábban megkötött szerződések esetén is alkalmazni kell a hatálybalépés után esedékessé váló szolgáltatások tekintetében. A törvényjavaslatot az MSZP kivételével minden frakció támogatta
A jogszabály változtatását az hívta életre, hogy az idén legalább 40-50 milliárd forint értékben a termelők képtelenek voltak szerződésbe foglalt szállítási kötelezettségeiknek eleget tenni, mivel nem termett annyi gabonájuk, repcéjük, napraforgójuk. A szerződések többségében viszont kikötötték, hogy ez esetben is le kell szállítani a meghatározott mennyiséget. Ezt csak úgynevezett fedezetvásárlással tudták teljesíteni, ami óriási pluszköltség volt az egyébként is nehéz sorba került gazdálkodóknak. Másoknak ugyanilyen terhet jelentett a kikötött kötbér megfizetése. Sokan azonban nem teljesítették, mert vagy nem tudták, vagy nem akarták teljesíteni e lehetetlen helyzetben kötelezettségeiket. A felvásárlók több ezer pert is kilátásba helyeztek, illetve előkészítettek. Kérdés, hogy mit kezd most ezekkel a bíróság, mikor hirdetik ki a jogszabályt.
A törvényalkotást kritizálják a felvásárlók. Szerintük ugyanis a visszamenőleges hatály sérti az Alkotmányt. Másrészt félő, hogy káosz alakul ki az agrárpiacokon, ugyanis ilyen feltétel mellett semelyik felvásárló nem lesz hajlandó előzetesen szerződéseket kötni – írja a hirszerzo.hu nyomán a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >A magyar vásárlók stresszmentes karácsonyt szeretnének: online előre vásárolnak és 100 000 forint felett költenek ajándékokra
A magyarok idén több mint 100 000 forintot terveznek karácsonyi…
Tovább olvasom >Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >