VIMOSZ: optimizmus a turisztikai szektorban
Kitartó optimizmus jellemzi a magyarországi turisztikai szektort, az ágazat szereplői a helyzetüket pozitívnak érzékelték – közölte a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) a GKI Gazdaságkutató közreműködésével végzett legfrissebb felmérése alapján az MTI-vel.

Elégedett a szektor
A turizmus konjunktúra index (tki) júniusban +3 ponton állt (-100 és +100 közötti skálán értelmezve), ami azt jelenti, hogy az ágazat szereplői pozitívnak érzékelték helyzetüket. Az index értéke minimális mértékben, 1 ponttal csökkent az év hatodik hónapjában, ám ezzel együtt is 2 ponttal meghaladja az egy évvel ezelőtti értékét. A szálláshely-szolgáltatásban 2 ponttal plusz 5 pontra, a vendéglátásban 1 ponttal mínusz 1 pontra nőtt az index. Az egyéb turisztikai szektorban 5 ponttal plusz 8 pontra csökkent – közölték.
A teljes turisztikai szektort tekintve a régiók többsége pozitív kilátásokat jelzett, csupán két régió várakozásai enyhén negatívak. A szálláshely-szolgáltatás konjunktúrája a régiók többségében kedvező (Észak-Alföldön a legkedvezőbb, míg a Közép-Dunántúlon a legkevésbé). A vendéglátásban négy régióban enyhén pozitív vagy semleges, míg három régióban erősen negatív a konjunktúraindex. Az egyéb turisztikai alszektorban minden régióban kedvező konjunktúrát várnak (ezzel együtt a fővárosi cégek várakozásai negatívak).
A foglalkoztatotti létszám alakulása az elmúlt három hónapban az előző év azonos időszakához képest mínusz 2 ponton áll, ami azt mutatja, hogy enyhén csökkent a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt. Az elmúlt hónaphoz képest 3 ponttal romlott az index értéke. A következő három hónapra vonatkozóan plusz 10 pontot mértek az előző év azonos időszakához képest, ez arra utal, hogy a cégek dinamikusan bővítik állományukat. A következő három hónapban várhatóan jelentősen bővül a kereslet a turisztikai ágazatban igényelt munkaerő iránt – írták.
A jelentés szerint a következő három hónapban az előző év azonos időszakához képest a szállásadók 52 százaléka növekedést, 31 százalékuk stagnálást, 17 százalékuk pedig visszaesést vár a vendégéjszakák számában. A vendéglátásban működők közül 48 százalék vár vendégforgalom-növekedést az előző év azonos időszakához képest, míg 40 százalék stagnálást, 12 százalék pedig visszaesést vetít előre. Az egyéb turisztikai szektorban működők esetében 31 százalék vár ügyfélforgalom-növekedést az előző év azonos időszakához képest, 61 százalék stagnálást prognosztizál, míg visszaesést alig 8 százalék vár.
A VIMOSZ a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvánnyal és a GKI Gazdaságkutató Zrt.-vel közösen megalkotta a turizmus konjunktúra indexet, amely havi gyakorisággal méri az ágazatban a konjunktúra várható alakulását, a piac és a közvélemény számára információt biztosítva a közeljövőben várható trendekről.
Kapcsolódó cikkeink
Újra jön a Strandok Éjszakája
Idén tizenhatodik alkalommal rendezik meg a Magyar Fürdőszövetség kezdeményezésére a…
Tovább olvasom >Strandválasztás okosan: így változik a Balaton turisztikai térképe
A Balaton továbbra is verhetetlen a hazai nyaralók körében –…
Tovább olvasom >Bőséges termés, drága kenyér – Horvátországban a jó búzaév ellenére is nőnek az árak
Bár kivételesen jó búzaterméssel zárul a 2025-ös aratási szezon Horvátországban,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új felmérés: a vásárlók nem kérnek a mérgező vegyszerekből
Egy új, öt országot érintő felmérés komoly aggodalmakat tárt fel…
Tovább olvasom >A Coca-Cola felülmúlta a várakozásokat – Európa húzta fel a negyedéves eredményeket
Erőn felül teljesített a Coca-Cola a legutóbbi negyedévben: a friss…
Tovább olvasom >Veszteségbe fordult a friss tej értékesítése – rávilágított a GVH grafikonja
A magyar kiskereskedelem egy újabb, eddig kevésbé reflektorfényben lévő problémája…
Tovább olvasom >