Vidéki szállások válsága: rövidebb tartózkodások és csökkenő foglalások jellemzik a nyarat

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 07. 25. 11:50

Az ATV Híradójának friss riportja szerint egyre ritkábbak az egész hetes vagy annál hosszabb foglalások a vidéki szállásadóknál. Az emberek általában 3-5 éjszakás pihenéseket részesítenek előnyben, ami jelentős visszaesést jelent a szállásadók számára.

Legfeljebb 3-5 napra mennek

A riportban bemutatták a hosszúhetényi vendégház példáját, amely gyönyörű környezetben, teljesen felszerelt szobákkal és medencével várja a vendégeket. A tulajdonos, Sárvári Zoltán, arról számolt be, hogy a forgalom jelentősen csökkent az utóbbi évekhez képest.

„Az embereknek a pénztárcájuk nem úgy engedi meg a nyaralást, a kikapcsolódást, a pihenést, mint az előző években. A boltokban többe kerül az áru, az egész élet. Az a rész, amit eddig nyaralásra, meg kikapcsolódásra költhettek, az most nincs”

– mondta Sárvári Zoltán.

A Hortobágyon működő vendégház tulajdonosa is hasonló problémákról számolt be. Télen már ki sem nyitnak, mivel a hét havi nyitvatartás nem fedezi a költségeket. Boda Mihály, a tulajdonos, elmondta, hogy teltház szinte csak rendezvények idején van, mint a kihajtási ünnep, a gulyásverseny, a lovas napok vagy a hídi vásár. Ezek után napokig nincsenek vendégek.

Egy nógrádgárdonyi lovastanya vezetője is tapasztalta, hogy kevesebben érkeznek, mint korábban. A falusi szálláshelyeket választó vendégek köre is jelentősen megváltozott. A szállásadók nem tudnak és nem is akarnak árat emelni, helyette a modern világ vívmányait, mint a széles sávú internet, próbálják bevezetni a szállásaikra, mert ma már az erdő szélén is elvárás a jó internetkapcsolat.

A koronavírus-járvány alatt a falusi szálláshelyek viszonylag kevésbé érezték meg a válság hatásait, mivel sokan választották a vidéki pihenést a zsúfolt városok helyett. Most azonban ezek a szálláshelyek is nehézségekkel küzdenek, és az egész hetes foglalások helyett inkább rövidebb tartózkodásokra számíthatnak.

A vidéki szálláshelyek számára a rövidebb tartózkodások és a csökkenő foglalások komoly kihívást jelentenek. A szállásadók igyekeznek alkalmazkodni a változó vendégigényekhez, modernizálják szolgáltatásaikat, de a pénzügyi nehézségek és az emelkedő költségek miatt egyre nehezebb fenntartaniuk a megszokott színvonalat. Az idei nyár tapasztalatai alapján látható, hogy a vidéki turizmusban is komoly átrendeződés zajlik, amelyre a szállásadóknak folyamatosan reagálniuk kell.

Kapcsolódó cikkeink