VHT: stabilizálta a sertésstratégia az ágazat helyzetét
Stabilizálta a sertésstratégia az ágazat helyzetét – mondta a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára szerdán az MTI-nek.
Menczel Lászlóné hozzátette, a sertésállomány a stratégiában megfogalmazottakkal ellentétben nem emelkedett, napjainkban is hárommillió körüli, ugyanakkor a 2012-ben a szaktárca által meghirdetett stratégia legfontosabb eredménye, hogy az ágazat túlélte az elmúlt évek válságos időszakait.
Elmondta, az ágazat rendkívüli módon megsínylette például az orosz embargó közvetett hatását. Jóllehet a magyar tenyésztőknek és feldolgozóknak nem meghatározó az orosz piac, az embargó miatt bennragadt európai uniós készletek jelentősen rontották a magyar ágazat piaci pozícióját. Így például az uniós árutöbblet alacsony piaci árakat okozott az EU tagállamaiban, mivel a felhalmozott készleteket főként az unióban szerették volna eladni. Így például a múlt évben Magyarországra nagy mennyiségű sertéshús érkezett Spanyolországból. Ennek negatív hatását a sertésstratégia ellensúlyozta azzal, hogy csökkent a magyar sertés tőkehús általános forgalmi adója (áfa) 27-ről 5 százalékra.
A titkár elmondta, ezzel folytatódott az áfa-mérséklésének tendenciája, ami 2014-ben kezdődött, amikor az élő sertés és a félsertés áfája 27-ről 5 százalékra csökkent. Ez fehérítette az ágazatot és jelentősen mérsékelte a feketegazdaság 40-50 százalékra becsült arányát, ami a fogyasztás bővülésén keresztül relatíve növelte a sertésszámot is – tette hozzá.
Negatívan hatott viszont az ágazatra a PRRS-mentesítés – a sertésállományok reprodukciós zavarokkal és légzőszervi tünetekkel járó szindrómájától (PRRS) való mentesítés -, mivel a fertőzött állományokat le kellett ölni. Emellett a nyomott termelői árak szintén a termelési kedv csökkenéséhez vezettek – fejtette ki.
Ugyanakkor pozitív fejlemény Menczel Lászlóné szerint az, hogy a termelői árak az elmúlt év közepétől ismét emelkednek. A növekedés elérte a kilogrammonkénti 100 forintot, ami így most 400 forint körüli, ami ösztönzi a termelési kedvet is. Jó hatással van tenyésztésre a tenyészkoca-állatjóléti támogatás bevezetése és a sertéstartóknak fizethető állatjóléti támogatások megemelése is – mondta.
A sertésstratégia eredményei közé sorolja a VHT titkára a kiváló minőségű sertéshús (kms) védjegy bevezetését is. Az akkreditált védjegy használatát – amit a VHT engedélyez – eddig 110 termelő és 35 vágó-, valamint feldolgozó üzem kapta meg. A védjegyes termelők évente mintegy 2 millió sertést tenyésztenek, a minősített vágókapacitás pedig eléri 3 milliót. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Júniusban lassult a termelői árak éves csökkenése Németországban
Németországban a termelői árak 1,6 százalékkal csökkentek júniusban az egy…
Tovább olvasom >Az Egyesült Államokban a vártnál nagyobb mértékben nőttek a termelői árak júniusban
Az elemzők által vártnál nagyobb mértékben emelkedett az amerikai termelőiár-index…
Tovább olvasom >Durva számok érkeztek: kilőtt a magyar sertésexport
Jelentős mértékben, 58 százalékkal nőtt a magyar élősertés exportja az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >