VHT – nem demonstrálnak, de ellenőrzött ÁFA-csökkentést szeretnének
A Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) nem ért egyet a március 30-ára Budapesten a Kossuth térre tervezett tiltakozó akcióval, amelyet a Magyar sertéstartók Szövetsége hirdetett meg tiltakozásul az ágazatban felgyülemlett problémák miatt.
Németh Antal, a VHT elnöke szerint a demonstráció több célkitűzésével egyetért ugyan a VHT, de a tervezett tüntetést nem támogatja, mivel úgy ítéli meg, hogy az ágazat érdekeit nem szolgálja a szakmapolitikai kérdések utcára vitele. Hozzátette: az elmúlt hónapokban egy konstruktív párbeszéd alakult ki a vidékfejlesztési tárca és a VHT között a tekintetben, hogy miként lehetne segíteni az ágazat nehéz helyzetén. Az elnök úgy vélte: ezt a folyamatot most inkább a szakmai párbeszéd folytatása és nem a demonstráció segíti.
Utalt arra: a VHT elnöksége az ágazati gondok megoldása érdekében már korábban készített egy stratégiai tervet, amelyet eljuttatott a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz is. Ez egyebek mellett tartalmazza az idei állatjóléti támogatási előleg kifizetését még az idén, emellett a testület javasolta azt is, hogy az állatbetegségek megelőzésére jutó támogatások folyósítását kezdjék meg belátható időn belül. Továbbá az ÁFA mértékét a jelenlegi 25 százalékról az uniós átlagra csökkentsék. A testület úgy vélte, hogy az ÁFA csökkentése ösztönözné a magyar termékek keresletét és fogyasztását is.
A VHT elnöke szerint a jelenleg tervezett ÁFA-csökkentés csak akkor érheti el a kitűzött célt – azaz hogy a termelők és a fogyasztók is jobban járjanak az eddiginél, vagyis több pénz maradjon a zsebükben – ha megfelelően ellenőrzött keretek között valósul meg. Ennek feltétele többek között az árelemezés és árfigyelés, továbbá egy olyan szankciórendszer alkalmazása a kereskedelemben, amely lehetetlenné teszi az általános forgalmi adó csökkentéséből származó többlet „lenyelését”.
A szóban forgó rendszer alkalmazása lehetővé tenné az ágazat feketegazdasági arányának – ami jelenleg 30-35 százalékra becsülhető – jelentős csökkentését, kifehérítését. Ez az arány becslések szerint 15-20 százalékra volna így mérsékelhető. Az ÁFA bevételkiesés pedig a legális gazdasági tevékenység növekedése valamint a fogyasztás emelkedése miatt mérsékelhető volna. Azaz a mostani tőkehús után befizetett 20 milliárd forintnyi ÁFA 12 milliárd forint körüli összegre csökkenne a számítások szerint, ha mérséklődne a mostani 25 százalékos ÁFA-mérték 10 százalék körülire.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Egyszerre rajongunk a mesterséges intelligenciáért és tartunk tőle
Az Ipsos 2024 júniusában megjelent, 32 ország bevonásával és közel…
Tovább olvasom >Digitális vállalatok Magyarországon
Az elmúlt évtizedek alapján világosan látszik, hogy azok a cégek…
Tovább olvasom >Megnőtt a vegán ételek iránti kereslet a brit reptereken
Az Egyesült Királyság legnagyobb, a London Stansted, az East Midlands…
Tovább olvasom >