Vetőmag szövetség: több mint 17 millió tasakos vetőmag talál gazdára az idei szezonban
Az idei szezonban 1000 fajta zöldségből és 500 virágfajtából mintegy 17,3 millió színes tasakos vetőmagot vetnek el a hobbikertészek a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács előrejelzése szerint, ami 4 százalékkal kevesebb a tavalyi 18 millió darabos forgalomnál.

Jelentős az érdeklődés a fűszernövények iránt is (Fotó: Pixabay)
A szervezet hétfői közleményében kiemelte: a kedvező tavaszi időjárás miatt március elején felpörgött a munka hobbikertekben; a gazda- és kertészeti boltokban, a multinacionális élelmiszerláncokban, illetve a barkácsáruházakban megvásárolható színes tasakos vetőmagok iránti kereslet többszörösére nőtt. A hazai hobbikerti vetőmagkínálat a világ minden részéről származó, de Európában regisztrált zöldségekből és virágfajtákból áll. A hobbikerti vetőmagok teljes magyarországi forgalma mintegy 5,2 milliárd forintot tesz ki. A termékek 5-7 százalékkal drágultak az előző évihez képest. A vásárlók átlagosan 3000 forintot költenek, 10 színes tasakos vetőmagot vesznek egy-egy vásárlásnál – ismertette a szervezet.
Magyarországon a konyhakerti termesztés visszaszorult az elmúlt két évtizedben, az ország Európa középmezőnyében foglal helyet
A tőlünk keletebbre lévő országokban a házi növénytermesztés még jobban tartja magát, nyugatabbra viszont már vannak olyan országok, ahonnan teljesen eltűnt ez a foglalatosság. Európában kiemelkedő a hobbikertészkedés kedveltsége a zöldségtermesztés vezető országának tekintett Hollandiában és Olaszországban. Pavelka Árpád, a szervezet zöldség szekciójának tagja a közleményben kifejtette: a hazai vásárlók a népszerű virágfajták mellett leginkább a klasszikus zöldségféléket, a gyökérpetrezselymet, a sárgarépát, az uborkaféléket teszik a kosarukba. Jelentős az érdeklődés a fűszernövények iránt is, illetve növekvő kereslet van a paradicsomfélék mellett a chili paprikák iránt. Szakértők szerint a kezdő kertészek számára a leginkább sikerrel kecsegtető növények a cukkini és patisszonfajták.
A tasakos vetőmag tisztaságát és minőségét a forgalmazó garantálja
A Magyarországon forgalmazott kiskerti vetőmagoknak az európai vetőmag szabványoknak megfelelő minőségben, jelöléssel kell rendelkezniük. Ezek a forgalomba hozatal előtt hivatalos minősítésen esnek át, majd évente minimum egyszer csíraellenőrzést végeznek rajtuk a cégek – jelezte a szakmaközi szervezet.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Tovább fokozzuk az agrárgazdasági együttműködésünket az Egyesült Államokkal
Új dimenziók nyílnak hazánk és az Egyesült Államok között az…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: segítség a fiatal gazdáknak: csaknem 5300 igénylő kap támogatást
A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a gazdák a…
Tovább olvasom >AM: idén korábban érkezik a támogatás az anyatehén-tartóknak
Újabb lépéssel segíti a kormány a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Rekordméretű élelmiszergyűjtést szervez a Magyar Élelmiszerbank Egyesület pénteken és szombaton
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület által szervezett pénteki és szombati adománygyűjtésen…
Tovább olvasom >A Pick Szeged Zrt. nyeresége csökkent, árbevétele nőtt tavaly
A Pick Szeged Zrt. adózott eredménye 2024-ben 6,7 milliárd forint…
Tovább olvasom >