Veszített lendületéből az euróövezeti növekedés
Veszített lendületéből az euróövezeti feldolgozóipari és szolgáltatóipari teljesítmény növekedésének üteme, és ennek alapján 0,6 százalékos második negyedévi GDP-növekedésre lehet számítani az euróövezetben az első negyedévi 0,7 százalék után – derül ki az IHS Markit londoni gazdaságkutató intézet hétfőn közzétett beszerzésimenedzser-indexeinek júliusi előzetes értékeiből.
Júliusban a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) előzetes értéke 56,8 pontra, három havi mélypontra csökkent a júniusi 57,4 pontról az euróövezetben.
A szolgáltatóipari BMI előzetes értéke az előző havival megegyező, 55,4 pont lett júliusban is.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari szektorok adatait egyesítő összetett BMI júliusi előzetes értéke 55,8 pontra, hat havi mélypontra csökkent a júniusi 56,3 pontról.
Elemzők a feldolgozóipari BMI júliusi előzetes értékére 57,2 pontot, a szolgáltatóipari mutatatóra 55,5 pontot, az összetett BMI-re pedig 56,2 pontot vártak.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
Chris Williamson, az IHS Markit vezetők közgazdásza a felmérés előzetes adatokon alapuló megállapításait kommentálva rámutatott, hogy „a BMI júliusi csökkenése azt mutatja, hogy az euróövezeti teljesítménynövekedés már a második egymást követő hónapban veszített lendületéből, de ezzel együtt is meggyőzően magasnak mondható”. Hozzátette: a felmérés adatai, historikus tapasztalatok alapján, 0,6 százalékos negyedéves GDP-növekedéssel vannak összhangban, ami kissé elmarad az első negyedévi 0,7 százaléktól.
A kissé lassuló gazdasági növekedés és az enyhülő inflációs nyomás alapján az Európai Központi Bank valószínűleg nem fogja égető szükségét érezni a mennyiségi monetáris ösztönző intézkedések fokozatos kivezetése megkezdésének, hanem a fellendülés meggyőzőbb jeleire várva, inkább minden opciót nyitva hagy maga előtt – mutatott rá Chris Williamson.(MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Januárban kissé gyorsult az infláció az euróövezetben
Januárban a várt stagnálás helyett gyorsult az infláció, hat hónapja…
Tovább olvasom >GDP-növekedésre várva: bizonytalan helyzetben talpra álló magyar gazdaság
2025 második felére várható, hogy a magyar gazdaság növekedése erőteljesebben…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >