Komoly aggodalmakat fogalmazott meg Nagy István agrárminiszter az EU és a dél-amerikai országokat tömörítő Mercosur-csoport közötti szabadkereskedelmi megállapodás tervezete kapcsán. A tárcavezető szerint az egyezmény az uniós termelők érdekeit veszélyezteti, ráadásul élelmiszer-biztonsági kockázatokat is hordoz – különösen annak fényében, hogy Brüsszel közben az ukrán mezőgazdasági termékek előtt is megnyitotta az uniós piacot.
Kifogásolható minőség, olcsó import
A miniszter arra figyelmeztetett, hogy az egyezmény hatályba lépése után Európába tömegesen áramolhatnának be olyan agrártermékek, amelyek nem felelnek meg az uniós élelmiszerbiztonsági és állatjóléti szabványoknak. Példaként baromfi- és marhahúst, cukrot és mézet említett, amelyek a dél-amerikai országokból az európai normákhoz képest alacsonyabb minőségben és olcsóbban érkezhetnének.
Ez nemcsak az uniós fogyasztók biztonságát veszélyeztetné, hanem súlyos piaci hátrányba hozná a hazai és európai gazdálkodókat – mutatott rá a miniszter.
A „tükörklauzula” alkalmazását sürgetik
Magyarország – több más tagállammal együtt – továbbra is azt képviseli, hogy az EU-n kívülről érkező mezőgazdasági termékeknek is meg kell felelniük az uniós termelési, nyomonkövethetőségi és állatjóléti előírásoknak. Ezt az elvet nevezik „tükörklauzulának”, amelynek célja, hogy kiegyensúlyozott versenyfeltételeket biztosítson az uniós és a külső termelők között.
A tükörklauzula nélküli megállapodás a miniszter szerint aránytalan versenyelőnyt adna az importőröknek, és ellehetetlenítheti az európai gazdálkodókat.
Kialakulóban a tagállami szövetség
Nagy István elmondta: Magyarország szövetségeseket keres a kérdésben, és nem is maradt egyedül. Ausztria, Írország, Hollandia, Románia és Olaszország is aggodalmát fejezte ki az egyezmény jelenlegi formájával kapcsolatban. A magyar agrárminiszter emlékeztetett arra, hogy a francia tárcavezetővel is egyeztetett már a témában, és egyetértettek abban, hogy a szabadkereskedelmi megállapodás a jelenlegi feltételek mellett súlyosan károsíthatja Európa élelmiszer-önellátását.
Nem támogatják a jelenlegi formát
„A megállapodás megkötését jelen formájában nem támogatjuk” – fogalmazott határozottan Nagy István. Hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak elsődleges feladata kellene legyen a saját termelőinek védelme – különösen egy olyan időszakban, amikor a mezőgazdaság amúgy is kihívásokkal küzd a klímaváltozás, az infláció és a piaci bizonytalanság miatt.
A Mercosur-egyezmény jelenlegi verziója azonban a magyar kormány szerint épp azokat hozná nehéz helyzetbe, akik ma még biztosítják az európai élelmiszer-ellátás gerincét.