Veszélyben a Mohu palackvisszaváltási szerepe egy új uniós rendelet miatt
Egy új európai uniós rendelet értelmében 2029-től kizárólag nonprofit szervezetek üzemeltethetnek italcsomagolásokra vonatkozó visszaváltási rendszert, ami komolyan veszélyeztetheti a jelenlegi hazai rendszer működtetőjének, a Mol-csoporthoz tartozó profitorientált Mohu Zrt.-nek a pozícióját – számolt be a Szabad Európa nyomán a VG.
A visszaváltási díjas rendszerekre vonatkozó 2025/40-es EU-s rendelet nemcsak az üvegekre, hanem a fém- és műanyag italcsomagolásokra is vonatkozik. A szabályozás értelmében az ilyen rendszerek üzemeltetőinek kizárólagos feladata a visszaváltási rendszer koordinálása lehet, más gazdasági tevékenységet nem folytathatnak, és nonprofit jogállásúnak kell lenniük. A hazai gyakorlat ettől eltér: Magyarországon jelenleg a profitorientált Mohu végzi a palackvisszaváltást a hulladékkoncessziós rendszer részeként.
A szabályozás ugyanakkor lehetőséget ad a kivételre: ha egy tagállamban már működik visszaváltási rendszer, és az üvegvisszaváltási arány eléri a 90 százalékot, akkor az adott üzemeltető továbbra is elláthatja a feladatot, függetlenül attól, hogy profitorientált-e.
A Szabad Európa szerint kérdéses, hogy a Mohu el tudja-e érni ezt a szintet. A portál által idézett IFUA Horváth & Partners tanácsadócég becslése szerint 2024-ben az üvegvisszaváltási arány 48 százalék volt, amely az idei évre várhatóan 77 százalékra nőhet. A Mohu azonban ennél optimistábban látja a helyzetet: közleményük szerint eddig több mint kétmilliárd palackot váltottak vissza, és az idei havi visszaváltási arány már meghaladja a 80 százalékot, így szerintük nincs akadálya annak, hogy 2029-re elérjék a szükséges 90 százalékos arányt.
A vita mögött nemcsak jogszabályi kérdés húzódik, hanem piaci érdek is. A Szabad Európa arra is felhívja a figyelmet, hogy a tőzsdén jegyzett Mol szempontjából gazdaságilag kedvezőbb, ha minél kevesebb palackot váltanak vissza, hiszen a visszaváltási díj csak akkor kerül ki a rendszerből, ha a vásárló ténylegesen visszaviszi az italcsomagolást.
A szabályozás szigorú minimumkövetelményeket támaszt a rendszer-üzemeltetőkkel szemben, többek között az átlátható irányítás, a jelentéstételi rendszer, a gazdasági szereplők közötti egyenlő hozzáférés, a megfelelő újrahasznosítási infrastruktúra és a fogyasztók számára biztosított visszaváltási lehetőség terén.
A következő évek kulcsfontosságúak lesznek a Mohu számára: ha sikerül fenntartani és tovább javítani a visszaváltási arányokat, akár maradhatnak is a rendszer élén – ha viszont nem teljesítik a 90 százalékos küszöböt, 2029-től át kell adniuk a tevékenységet egy nonprofit szereplőnek.
Kapcsolódó cikkeink
MOHU: Több száz millió forintot adományoztak a visszaváltók
Ünnepélyes keretek között adta át a MOHU a kötelező visszaváltási…
Tovább olvasom >MOHU: 15 milliós napi rekord született a visszaváltásban
lérte a 15 milliót az automatáknál visszaváltott műanyag palackok, fémdobozok…
Tovább olvasom >MOHU: július 20-ig kell adatot szolgáltatniuk az EPR alá tartozó gyártóknak
Közeledik az adatszolgáltatási határidő a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR)…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >