Versenyhivatali fázisba ért az Indotek csoport Auchan-felvásárlása
Az Indotek csoport által vezetett, négy éve húzódó folyamat újabb mérföldkőhöz érkezett: a Gazdasági Versenyhivatal elé került az Auchan Magyarország felvásárlásának ügye – írja a Forbes.
Jellinek Dániel cége, az Indotek csoporthoz tartozó Biery Investments Zrt. egyedüli irányítást szerzett az Auchan Hungary Kft., a Ceetrus Hungary Kft., az NHOOD Services Hungary Kft., valamint az MH Auchan Benzinkutak Kft. és az MH Depo Kft. felett. Bár korábban arról volt szó, hogy az Indotek 47 százalékos kisebbségi részesedést szerez az élelmiszerláncban, a mostani fejlemények alapján ez a kisebbségi részesedés egyedüli irányítási joggal párosul.
Az ügylet előzményei 2021. szeptember 1-jéig nyúlnak vissza, amikor az ELO, az Auchan csoport tulajdonosi holdingja, és az Indotek bejelentette, hogy kizárólagos tárgyalásokba kezdett a magyarországi Auchanban kialakítandó partnerségről. Az egyeztetések során több alkalommal is közel kerültek a megállapodáshoz, azonban a gazdasági környezet változásai, például az infláció és a kormány által bevezetett kiskereskedelmi extraprofitadó miatt újra kellett tárgyalni a feltételeket. Az Auchan 2022-es pénzügyi eredményei is hozzájárultak a folyamat elhúzódásához: a cég abban az évben 1,8 milliárd forintos veszteséget szenvedett el, míg 2021-ben még 8,1 milliárd forint profitot termelt. Az üzleti terv újraértékelése elengedhetetlenné vált.
A 2023-as pénzügyi javulás ellenére – amikor a vállalat 586 millió forintos nyereséget könyvelhetett el, főként az üzemanyag-üzletág sikerének köszönhetően – a menedzsmenttel kapcsolatos aggályok továbbra is fennálltak. Az MH Auchan Benzinkutak Kft. árbevétele például egy év alatt 34,4 milliárd forintról 78,2 milliárdra emelkedett, jelentős hozzájárulást biztosítva a cég pozitív eredményéhez. Ugyanakkor források szerint a menedzsment döntéseit rövid távú gondolkodás jellemezte, ami több átszervezést és fluktuációt eredményezett a cégen belül. Egy ilyen példára utal az Auchan Proxy Kft. esete is, amelyet 2024 augusztusában hoztak létre a kisebb üzletek kezelésére, de szeptemberben, alig egy hónappal később már végelszámolását kezdeményezték.
Jellinek Dániel nyilvánosan is jelezte a cégvezetés körüli problémákat, amikor a Business Daysen is beszélt az Auchan helyzetéről. Források szerint egyértelműen megfogalmazta, hogy az áruházlánc értéke csökkenő tendenciát mutat, és a megállapodás csak akkor valósulhat meg, ha az eladó fél elfogadja az Indotek feltételeit. Az üzlet sikeres lezárása esetén az Indotek a korzó üzletágban, azaz az élelmiszerboltok mellett található üzlethelyiségek bérbe adásában látja legnagyobb értékét.
Jellinek célja, hogy a cég ingatlanüzemeltetési tapasztalatait kamatoztatva új alapokra helyezze az Auchan hazai jelenlétét, gyorsítva annak terjeszkedését. Bár elismeri, hogy az élelmiszer-kereskedelem speciális szakértelmet igényel, az Indotek több száz kereskedelmi ingatlana jelentős előnyt biztosíthat a versenytársakkal szemben.
Kapcsolódó cikkeink
Sajátmárkás termékek: minőség és kedvező ár egyensúlyban
A boltválasztás során a vásárlók közel 60%-ának döntését befolyásolják a…
Tovább olvasom >Bérfejlesztést hirdetett az Auchan
Az Auchan az áruházaiban fizikai munkakört betöltő munkatársainak bérén átlagosan…
Tovább olvasom >Személyzet nélküli okosüzletet nyit az Auchan
Hamarosan új, innovatív kereskedelmi egységgel áll elő az Auchan Magyarország.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Erős márkák, erős Magyarország: a Nemzetgazdasági Minisztérium aktívan támogatja a hazai vállalkozások márkaépítési törekvéseit
A hazai vállalkozások versenyképességet támogató adórendszer, a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok,…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >Top 50 a turizmusban: ők voltak az ágazat fontos szereplői 2024-ben
Gyulay Zsolt, Gerendai Károly, Kreinbacher József, Orbán Ráhel, Scheer Sándor,…
Tovább olvasom >