Vény nélküli gyógyszerre 3,9 milliárd eurót költöttek a németek az idei első félévben
A recept nélkül kapható gyógyszerek és gyógyhatású készítmények kereskedelmi forgalma az első félév során, tavaly január-júniushoz viszonyítva, Németországban 1,5 százalékkal csökkent, 3,9 milliárd euróra.
Ez 20 százalékot jelent a gyógyszerek és gyógyhatású készítmények teljes, fél év alatt lebonyolított, 19,6 milliárd euró forgalmából. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen németországi vállalata.
A recept nélkül elérhető gyógyszerek és gyógyhatású termékek félévi, 3,9 milliárd eurós forgalmából 82 százalékkal részesedtek a patikák, 18 százalékkal pedig az élelmiszer-kiskereskedelem és a drogériák.
Mennyiségben 673 millió csomag vény nélkül beszerezhető készítményt (OTC) adtak el hat hónap alatt Németországban. Ez mintegy 3 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi hasonló időszakban.
Habár a második negyedévi eladás értékben 1,1 százalékkal emelkedett, az első három hónap negatív mutatóit nem sikerült megfordítani.
Különösen köhögés elleni szerek iránt lett nagyobb a kereslet 8-8 százalékkal, mind értéket, mind mennyiséget tekintve a második negyedévben, tavaly április-júniushoz hasonlítva. Ugyanakkor influenza ellen, a vény nélkül kapható készítményeknél a növekedés mértéke 10, illetve 8 százalék. Torokfájás elleni szereknél a mutató plusz 13, illetve plusz 11 százalék. Az említett, megfázás elleni klasszikus termékek iránti nagyobb kereslet fő oka a kemény tél, amely még áprilisban is éreztette hatását.
Szintén kedvezően alakult a második negyedévben a recept nélkül beszerezhető, ízületi és izomfájdalmak elleni termékek, továbbá a szemre való gyógyszerek és készítmények forgalma. Utóbbiak iránt a sok tavaszi pollen által kiváltott allergia fokozta az igényt.
Azon kívül egy új termékcsoport piaci bevezetése a gyomor savasságát csökkentő antacida/gyomorégés kategóriában két számjegyű növekedést okozott a második negyedévben.
A receptköteles gyógyszerek értékesítése 3,4 százalékkal bővült az első félévben, és megközelíti a 16 milliárd eurót. Abból 85 százalék jut a biztosítottak receptjeire, míg a többi a magánorvosokéra.
.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >