Vegyes képet mutat a balatoni turizmus – mégis van ok a bizakodásra
A Balatonnál zajló turisztikai szezon nem indult zökkenőmentesen: az időjárás és a rövidülő foglalási idők jelentős hatással voltak a vendégforgalom alakulására. Ugyanakkor a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint a nyár második felére és az őszre is bíztató jelek mutatkoznak – különösen a népszerűbb desztinációkban.
Tihanytól Siófokig: nem egységes a kép
Somlyai Zoltán, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta: míg a régió egyes részein – például Tihanyban, Balatonfüreden, Siófokon vagy Keszthelyen – erős a vendégérdeklődés, más településeken visszafogottabban indult az idény. Ennek hátterében főként az időjárási szélsőségek és a bizonytalan előfoglalási szokások állnak.
„Minimális növekedést látni a foglaltságban, ez a belföldi és a külföldi vendégekre egyaránt érvényes, viszont azt mindenki elmondta, hogy a szezon elég rosszul indult” – fogalmazott az elnök, hozzátéve: a szezon mostanra stabilizálódni látszik, és több helyen szeptemberre is számottevő a kereslet.
Időjárásvezérelt turizmus és rövid foglalási ablakok
A Balaton turizmusára jellemző, hogy az időjárási előrejelzések döntően befolyásolják a vendégforgalmat. A szállásfoglalás és az érkezés közti idő, az úgynevezett „foglalási ablak”, az utóbbi években jelentősen lerövidült: sok vendég csak néhány nappal indulás előtt hozza meg döntését – gyakran az aktuális időjárás alapján.
Ez a jelenség ugyanakkor komoly kihívást jelent a szállásadóknak. „Ha valaki olyan szobát foglal, amelyért nem fizetett előre, és egy rossz időjárás-jelentés érkezik, könnyen lemondhatja a szállást” – mutatott rá Somlyai Zoltán. A szállásadók ezért egyre gyakrabban kérnek előleget, vagy akár teljes előre fizetést, hogy csökkentsék a last minute lemondásokból eredő veszteségeket.
Őszi remények és turisztikai programok
Bár a nyári szezon indulása nem volt kedvező, a szállodások mégis bizakodók: a szeptemberi időszakban is jelentős forgalomra számítanak, különösen ott, ahol különleges programokat és eseményeket szerveznek. Jó példa erre a Superbike motorverseny, amelyet július végén rendeznek meg Balatonfőkajáron, a Balaton Park pályán. Ez a keleti régió szálláshelyei számára hozhat extra foglalásokat – még ha nem is az egész Balatonra gyakorol hatást.
Ugyanebben az időszakban kerül sor a hagyományos Anna-bálra is, amely Balatonfüred szálláshelyeinek kihasználtságát növelheti. „Fontosak a jó események, a programok, mert biztosan megmozgatják a turizmust is” – fogalmazott az elnök.
A szezon hosszabbítása a cél
A végleges nyári statisztikákra még várni kell, de a szövetség előzetes adatai alapján idén is elérhető lehet a 2024-es év forgalma. Somlyai Zoltán szerint az elmúlt években egyre több figyelem irányult a főszezon meghosszabbítására – és az eddigi eredmények azt mutatják, hogy ez a stratégia működik. Ha az időjárás is kedvezően alakul, az ősz újra erős időszakká válhat a balatoni turizmusban.
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat a fellendülés a budapesti szállodapiacon
Minden előzetes elemzői várakozást felülmúlt a kelet-közép-európai és ezen belül…
Tovább olvasom >Továbbra is durvák a balatoni árak
A Balatonnál nyaralók idén sem számíthatnak olcsó étkezésre – különösen…
Tovább olvasom >Visszavonulót fúj a Wizz Air: kivonul Abu-Dzabiból, leállítja közel-keleti járatait
Drasztikus döntést jelentett be a Wizz Air: 2025. szeptember 1-jétől…
Tovább olvasom >További cikkeink
Felvásárolja a L’Oréal a Color Wow hajápolási márkát
Újabb stratégiai akvizícióval erősíti professzionális termékportfólióját a L’Oréal: a világ…
Tovább olvasom >A fogyasztóvédelmi hatóság kamu zsírpusztító szérumokat hirdető honlapot blokkolt
Félrevezető megnevezés és tájékoztatás miatt a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi…
Tovább olvasom >Egymillió adag ételt adományoz a brit Aldi rászorulóknak a nyári szünetben
Az Aldi tovább bővíti jótékonysági kezdeményezései körét: a diszkontlánc vállalta,…
Tovább olvasom >